Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Dětem hrozí covidový PIMS, nakazit se mohou i kojenci. Jaká má léčba malých pacientů specifika?


Odborníci doporučili očkovat děti. Omezí se cirkulace viru v kolektivech. (15. prosince 2021) | foto: Michal Turek, MAFRA

Premium Doporučujeme
Nákaza se od podzimu šíří dětskou populací mnohem rychleji než dřív, počty pozitivních dětí přesáhly všechna očekávání. Praktičtí dětští lékaři i dětská oddělení v nemocnicích měli plné ruce práce. Nyní se již situace zlepšuje, počty dětí v nemocnicích klesají, ale s převažující variantou omikron v populaci lékaři očekávají, že se během několika týdnů začnou nemocniční lůžka opět plnit. A to jak nejmenšími dětmi, tak dospívajícími.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

PIMS ohrožuje stovky dětí po covidu i v Česku, může přivést infarkt či mrtvici. Výrazně víc se týká jednoho pohlaví

Mezi veřejností přesto přetrvává představa, že děti, pokud se nakazí covidem, mají jen mírný nebo bezpříznakový průběh. To je pravda jen částečně. Sice jsou takové, které ani nepoznají, že se nakazily, ale je taky spousta těch, které mají průběh těžký, nebo se dokonce dostanou do život ohrožujícího stavu. A nejméně devět dětí v Česku už na covid zemřelo.

Nejen horečka

„U dětí bývají příznaky covidu méně vyjádřené. Většinou se u nich objevuje kašel, bolest v krku a rýma. Někdy i potíže zažívacího traktu, jako je zvracení, průjem, bolesti břicha. Nicméně i děti se mohou dostat do těžkých stavů. Ty pak často končí u nás na oddělení. Malí pacienti trpí respiračními projevy včetně zápalu plic, mají kašel, horečky, dechové obtíže. Některé končí na kyslíkové terapii, a pokud se průběh dále zhoršuje, pak na dechové podpoře,“ říká lékař JIP Pediatrické kliniky FN Motol Jan David.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat