2. června 2017 6:36 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Čtvrtina děti ve světě žije v nevyhovujících podmínkách

U vody jsme potkali malého chlapce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U vody jsme potkali malého chlapce | foto: Alexandr Bílek

BANAKO Život čtvrtiny dětí ve světě je poznamenán problémy způsobenými chorobami, válečnými konflikty, předčasnými sňatky nebo nedostupnou školní docházkou. Vyplývá to ze zprávy organizace Zachraňte děti (Save the Children), která byla zveřejněna v mailském Bamaku. Nejtíživější situace je podle autorů zprávy v západní a střední Africe.

Organizace sestavila žebříček zemí podle podmínek, v nichž tamní děti žijí. Nejlepší životní podmínky mají děti v Norsku, Slovinsku a Finsku, na chvostu jsou naopak Niger, Angola a Mali. V rozvojových zemích žije v nevyhovujících podmínkách 700 milionů dětí.

„Mnohé z nich trpí vražednou směsí chudoby a diskriminace,“ uvádí se ve zprávě. Přístup ke vzdělání nemá podle autorů zprávy ve světě 263 milionů dětí, 168 milionů dětí je nuceno pracovat, z nich polovina v těžkých podmínkách. Kolem 156 milionů dětí trpí podvýživou, nejméně 15 milionů dívek do 18 let ročně uzavírá sňatek a 16 milionů jich ve věku 15 až 19 let porodí dítě.

Válečné konflikty a perzekuce přinutily 28 milionů dětí opustit domov. Jedenáct milionů z nich má status uprchlíka či o něj žádá, 17 milionů dětí žije ve své zemi v uprchlických táborech. V roce 2015 bylo 75 000 osob mladších 20 let zavražděno, uvádí zpráva.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!