11. května 2011 10:04 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Den proti rakovině: můžete si koupit květ

Skauti prodávají žluté květy měsíčku lékařského na boj s rakovinou (archivní foto z roku 2001) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skauti prodávají žluté květy měsíčku lékařského na boj s rakovinou (archivní foto z roku 2001) | foto: Lidové noviny

Středa je českým dnem proti rakovině, dobrovolníci v ulicích prodávají kytky měsíčku lékařského. Téma letošního ročníku je aktivní prevence rakoviny, lidé dostanou k zakoupenému kvítku také leták s informacemi, jak předcházet onkologickým onemocněním. Liga proti rakovině Praha akci pořádá už 15. rokem.

"Cílem programu roku 2011, který vychází ze zásad Evropského kodexu proti rakovině, je informovat veřejnost o možnostech aktivní nádorové prevence, to je nejen zdravý způsob života, nekouření, pravidelný pohyb a podobně, ale i využívání preventivních a screeningových programů, které nabízejí zdravotní pojišťovny,"

Květy měsíčku lékařského

Pro letošní sbírku je připraveno 800 tisíc žlutých kytiček s fialovou stužkou, minimální cena je 20 korun. Ve zhruba 750 českých obcích je bude prodávat na 11 tisíc dobrovolníků z řad studentů, skautů, přidali se i hasiči, Česká pošta nebo síť knihkupectví.

uvedla předsedkyně ligy Michaela Fridrichová.

Mezi takové programy patří třeba mamografický screening u žen nad 45 let, vyšetření prostaty u mužů starších 50 let, vyšetření krve ve stolici nebo očkování proti rakovině děložního čípku.

"Každý třetí občan v ČR podle celostátních statistik onemocněl nebo onemocní rakovinou," upozornili zástupci Ligy s tím, že každý čtvrtý člověk na rakovinu zemře.

Navštivte onkologa a dermatologa
V rámci dne boje proti rakovině je přistaven v Praze na Můstku na Václavském náměstí také žlutý stan, kde budou květy měsíčku prodávat moderátoři Českého rozhlasu nebo herci ze seriálu Ulice. Lidé zde také budou moci konzultovat své zdravotní problémy s onkologem a dermatologem.

Sbírka každým rokem vynese kolem 14 milionů korun, peníze jdou na osvětové programy, na pomoc onkologicky nemocným a také na výzkum rakoviny. Liga má více než 3000 členů, mimo jiné provozuje i nádorovou telefonní linku. Více informací se zájemci dozví na webu www.lpr.cz

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz