Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Desatero bezpečného koupání. Na co si dát pozor?

Zdraví

  7:00
PRAHA - Opilost, teplotní šok z chladné vody v horku a křeč hrtanové záklopky, kterou vyvolá vdechnutá kapka vody, jsou podle vodního záchranáře Ondřeje Brunna nejčastější příčinou utonutí.

Koupání v Praze ve Vltavě je prý jen pro opravdové „fajnšmekry“, co si s trochou špíny dokážou poradit. Jiní zase tvrdí opak a koupání považují za bezpečné. Pro méně otrlé je asi lepší zajet trochu dál za město. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Ročně se v ČR utopí přes 200 lidí, tři čtvrtiny z nich jsou muži, nejčastěji kolem padesátky. Ve statistikách je následují děti od tří do šesti let a mladí kolem dvacítky.

Vodní záchranná služba zveřejnila zásady bezpečného koupání, které mají přispět k tomu, aby počty utonulých trvale klesaly. "Desatero zásad propagují všechny skupiny vodní záchranné služby. Plakátky se zásadami rozdáváme při preventivních akcích, třeba ve školách," řekl Brunna.

První radou je nechodit se koupat sám, ale v doprovodu alespoň dvou lidí. Při problémech jeden poskytne první pomoc a druhý přivolá zdravotníky.

Další radou je počkat po jídle s koupáním alespoň hodinu. Při trávení pozornost klesá, riziko utonutí je větší. Stejně jako když jde člověk do vody rozpálený či unavený. Rozpálenému hrozí teplotní šok a unavenému mohou dojít síly.

Desatero bezpečného pobytu u vody

 • Nechoď se koupat sám, nepodceňuj nebezpečí vody
 • Neplav a neskákej do vody v neznámých místech
 • Neplav, jsi-li rozpálený nebo unavený
 • Neplav hned po jídle, nech si alespoň 1 hodinu odstup
 • Nebuď ve vodě hrubý a bezohledný
 • Plav ve vyznačeném prostoru, máš záruku záchrany života
 • Neplav do blízkosti plavidel a plavební dráhy
 • Neplav daleko od břehu, máš-li tuto potřebu, zajisti si doprovod lodičky
 • Pamatuj, že na plavidla nepatří děti bez řádně oblečených a upevněných záchranných vest
 • Důvěřuj členům Vodní záchranné služby,
  uposlechni jejich pokynů a nepřekážej jim v práci

Desatero radí neplavat daleko od břehu sám, i zkušený plavec může mít křeče, bezpečnější je zajistit si na delší trasy doprovod loďky. Děti by na loďkách vždy měly mít na sobě záchrannou vestu. Do 18 let je povinná. Nedopnutá nebo špatně oblečená vesta je ve vodě k ničemu.

Důležitým pravidlem je ohleduplnost k ostatním. Od bezohledných návštěvníků hrozí zranění způsobená úderem či kopem a křeč hrtanové záklopky.

Podráždění může způsobit kapka vody, proto jakékoli cákání je pro plavce nebezpečné. Záchranáři radí držet se dál od takových lidí a mít zavřená ústa.

Nebezpečné je skákání z výšky do neznámé vody, zejména po hlavě. Hrozí poranění páteře, ochrnutí nebo smrt. Rizikem je koupání v plavební dráze a střet s lodí. Nezkušeného plavce ohrozí také vlny od plavidla. Za lodí se mísí teplá a studená voda, plavci to může způsobit teplotní šok.

Desatero radí jako místo nejbezpečnější ke koupání to, které je tak označeno a je tam zajištěn i dozor. Doporučuje poslouchat rady členů vodní záchranné sužby a nepřekážet jim v práci.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...