Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti hrající si venku prý netrpí krátkozrakostí

Zdraví

  7:00
Riziko krátkozrakosti u dětí snižuje pobyt při hře venku. Odborníci z Cambridgeské univerzity došli k závěru, že každá hodina týdně strávená navíc při venkovní hře redukuje riziko myopie o dvě procenta. Hlavní podíl na tom má zřejmě vystavení dennímu světlu a příležitost zaměřovat zrak na vzdálené objekty.
Sportující děti - ilustrační foto.

Sportující děti - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vědci porovnali výsledky osmi dřívějších studií, jejichž účastníky bylo 10.000 dětí a dospívajících osob. Vyplynulo z nich, že krátkozraké děti jsou venku v průměru o 3,7 hodin méně než ty s normálním zrakem nebo než ty dalekozraké.

Tým doktora Justina Sherwina si ale není jistý, co přesně je příčinou. Vědci totiž předpokládali, že děti, které si hrají častěji venku, také tráví méně času čtením nebo hraním počítačových her, tedy aktivitami, které mohou zrak kazit. Žádný z osmi srovnávaných výzkumů ale podobný vztah neprokázal. Sherwin řekl, že je třeba provést další studie a vzít v nich v potaz vystavení přirozenému světlu nebo fyzickou aktivitu.

Lidé trpící myopií vidí vzdálené předměty rozmazaně, ty blízké jasně. V Británii nebo v USA jí nyní trpí mnohem víc lidí než před třiceti až čtyřiceti lety. V Británii jsou krátkozraká téměř dvě procenta dětí ve věku mezi pěti a sedmi lety. V některých částech Asie je to až 80 procent populace.

Podle optometričky Susan Blakeneyové se normálně děti rodí jako dalekozraké. S růstem se zrak srovnává a než se růst zastaví, zrak je dokonalý. "Jestliže není dítě při narození dostatečně dalekozraké, pak se při přirozené úpravě norma překročí a dítě skončí jako krátkozraké. Stává se to většinou zhruba v pubertě," řekla Blakeneyová.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat