Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Díky evropské dotaci vznikly čtyři ordinace pro bezdomovce

Zdraví

  17:36
PRAHA - Díky dotacím z Evropského sociálního fondu vznikly letos čtyři ordinace pro bezdomovce. Od dubna fungují v Ostravě a Olomouci, nové budou od srpna v Praze a Pardubicích. Na rok a půl provozu získaly kolem pěti milionů korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.
Bezdomovec (ilustrační foto)

Bezdomovec (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle výsledků sčítání v roce 2018 bylo v Česku 24 830 lidí bez domova. Zhruba polovina z nich žila venku a přechodně využívala noclehárny. Nejvíc lidí bez stálého bydlení, mezi nimiž převažují muži, bylo v Moravskoslezském kraji a v Praze.

„Osoby bez domova v případě zdravotních problémů mnohdy nevyhledají pomoc, jelikož mají obavy, že je lékaři nepřijmou. A to i přesto, že jejich zdravotní stav je vzhledem k jejich způsobu života často horší než ve většinové populaci. Nutnost zajištění speciální péče se ukázala zejména v nedávných měsících v souvislosti s epidemií covid-19,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Lidé bez domova často trpí různými chronickými nemocemi, někteří jsou navíc ve vyšším věku. Při nákaze covidem-19 jsou proto ohroženou skupinou a hrozí jim vážnější průběh nemoci nebo její komplikace. Problematické je v této komunitě také dodržování případné nařízené karantény. Například Praha proto zřídila pro bezdomovce v době pandemie stanové městečko a část z nich ubytovala v hostelech a hotelích.

Dotační program má lékaře motivovat k zavedení nebo rozšíření zdravotně-sociálních služeb. Ve druhém termínu výzvy letos v dubnu byly podány dvě žádosti a obě dotaci získaly. V Praze bude ordinaci provozovat nezisková organizace Naděje, v Pardubicích soukromý lékař. V Olomouci ji od dubna zajišťuje charita, v Ostravě Armáda spásy.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...