Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Díky evropské dotaci vznikly čtyři ordinace pro bezdomovce

Zdraví

  17:36
PRAHA - Díky dotacím z Evropského sociálního fondu vznikly letos čtyři ordinace pro bezdomovce. Od dubna fungují v Ostravě a Olomouci, nové budou od srpna v Praze a Pardubicích. Na rok a půl provozu získaly kolem pěti milionů korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.
Bezdomovec (ilustrační foto)

Bezdomovec (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle výsledků sčítání v roce 2018 bylo v Česku 24 830 lidí bez domova. Zhruba polovina z nich žila venku a přechodně využívala noclehárny. Nejvíc lidí bez stálého bydlení, mezi nimiž převažují muži, bylo v Moravskoslezském kraji a v Praze.

„Osoby bez domova v případě zdravotních problémů mnohdy nevyhledají pomoc, jelikož mají obavy, že je lékaři nepřijmou. A to i přesto, že jejich zdravotní stav je vzhledem k jejich způsobu života často horší než ve většinové populaci. Nutnost zajištění speciální péče se ukázala zejména v nedávných měsících v souvislosti s epidemií covid-19,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Lidé bez domova často trpí různými chronickými nemocemi, někteří jsou navíc ve vyšším věku. Při nákaze covidem-19 jsou proto ohroženou skupinou a hrozí jim vážnější průběh nemoci nebo její komplikace. Problematické je v této komunitě také dodržování případné nařízené karantény. Například Praha proto zřídila pro bezdomovce v době pandemie stanové městečko a část z nich ubytovala v hostelech a hotelích.

Dotační program má lékaře motivovat k zavedení nebo rozšíření zdravotně-sociálních služeb. Ve druhém termínu výzvy letos v dubnu byly podány dvě žádosti a obě dotaci získaly. V Praze bude ordinaci provozovat nezisková organizace Naděje, v Pardubicích soukromý lékař. V Olomouci ji od dubna zajišťuje charita, v Ostravě Armáda spásy.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat