Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Domácí kuchyně celiakům ušetří peníze, mnoho potravin je přirozeně bezlepkových

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

PRAHA - Téměř každé jídlo lze připravit i v bezlepkové variantě. Knedlíky, koláče nebo třeba cukroví ale vyžadují jistou praxi. Začít žít bez lepku je svým způsobem test spotřebitelských a gastronomických schopností.
  6:00

Bezlepkové potraviny jsou sice poměrně dobře k dostání a bez lepku už dokážou vařit i některé restaurace, ale takový životní styl leze dost do peněz. „Ceny mohou být až desetinásobně vyšší. Nejmarkantnější je to u speciálních směsí, které nahrazují běžnou mouku s lepkem,“ popisuje Jitka Dlabalová, jednatelka pacientské organizace celiaků Společnost pro bezlepkovou dietu. Tento cenový rozdíl se pak promítá nejvíce v cenách pečiva, těstovin, zákusků, ale třeba také pizzy. Například v síti pizzerií Coloseum si za bezlepkovou pizzu zákazníci připlatí 50 korun.

Upečte si vlastní chléb

Právě na bezlepkovém pečivu, těstovinách nebo třeba pizze se dá ušetřit jen částečně, protože drahé jsou už výchozí suroviny. Řešením může být domácí příprava, tedy koupit si pekárnu. Pak je možné bezlepkově připravit třeba i knedlíky, bábovku nebo housky. Jistou zradou je, že bezlepkové mouky se chovají trochu odlišně, a tak pečení vyžaduje trénink.

Bezlepková dieta s lepkem. Firma Adifit ohrožovala zdraví klientů, pochybení ale odmítá

Možné je i kupovat bezlepkové směsi přesně podle toho, co se chystáte připravit, například směs na chleba, palačinky či sladké pečivo. Pokud nemáte možnost péct vlastní bezlepkové pečivo, pak levnější než trvanlivý bezlepkový chléb jsou čerstvé pekárenské výrobky. Ty jsou stále častěji součástí nabídky i menších pekařství. Další možností je najít si svého vlastního spolehlivého dodavatele bezlepkového pečiva, což nutně nemusí být nejbližší prodejna.

I proto Společnost pro bezlepkovou dietu pořádá 27. května akci Gluten Free Prague Expo, tedy 12. fórum celiaků na pražském výstavišti v Letňanech. Součástí programu je také prezentace prodejců, výrobců a dovozců bezlepkových potravin a samozřejmě ochutnávka.

Levnější než hledat bezlepkové náhrady běžných pokrmů je sáhnout po přirozeně bezlepkových potravinách. To platí jak v restauracích, tak při domácím stravování. K přirozeně bezlepkovým patří veškerá zelenina a ovoce, maso, tvaroh, mléko, smetana či třeba řada obilovin a luštěniny. Lepek se ale může skrývat i tam, kde ho obvykle nečekáte, například v mléčných výrobcích či uzeninách. V tomto případě je ovšem lepek známkou horší kvality.

Přírodní substituenty pšenice.

„Bezlepkové uzeniny jsou cenově srovnatelné, protože nevyžadují žádné speciální suroviny. Obsahují tak pouze maso, vodu a koření,“ popisuje David Kukla, zakladatel sítě obchodů Sklizeno. Vždy je podle něj na výrobci, aby na obalu deklaroval všechny použité suroviny, tedy i lepek, případně možné stopy lepku. „Při výběru produktů a jejich dodavatelů se řídíme pravidlem, že kde lepek nemusí být, tam volíme varianty bez lepku, protože jsou jednoduše kvalitnější.“

Příkladem jsou právě měkké salámy či párky, které mohou být „vylepšeny“ pšeničnou moukou nahrazující dražší suroviny. Obdobná je situace například i u jogurtů a mléčných dezertů, kdy se lepek používá jako zahušťovadlo zejména u levnějších a méně kvalitních výrobků.

Bez lepku celá rodina

Pokud se rozhodnete stravovat bez lepku či máte v rodině celiaka, je zpravidla jednodušší, když na bezlepkovou stravu přejdete všichni a budete připravovat jedno společné jídlo. V praxi to znamená co nejvíce využívat základní suroviny, které jsou přirozeně bezlepkové, a vyhnout se polotovarům, ve kterých se lepek může skrývat.

Příkladem jsou bujony v kostce či různé instantní pokrmy. Vždy je nutné sledovat složení, celiakům mohou uškodit i pouhé stopy lepku. Vedle toho je potřeba si ohlídat „drobnosti“, jako třeba to, aby potraviny byly krájeny na jiném prkénku než pečivo nebo nebyla mouka s lepkem použita při zahuštění omáček či vysypání plechu.