Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

'Fascinující epidemie'. Z čeho pramení strach z eboly?

Virus ebola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virus ebola. | foto: Shutterstock

NEW YORK Epidemie eboly v západní Africe se odehrává před očima světa. Každý nový vývoj v šíření nemoci je neuvěřitelný, každý nový detail má dramatický nádech, napsal zpravodajský server CNN. "Epidemie eboly míří k nám domů," hlásal minulý týden jeden z amerických titulků. "Epidemie eboly se vymkla kontrole," kontroval jiný.

Není divu, že se lidé tolik děsí eboly, a to navzdory skutečnosti, že se její epidemie dosud nikdy neodehrála v rozvinuté zemi. "Co když nás ebola všechny vyhladí?" zeptal se v uplynulých dnech jeden z uživatelů Twitteru.

Náš strach je odrazem příběhů o nakažlivých nemocech, kterými je veřejnost krmena po celé roky - zdravotníky, médii i silnými příběhy v knihách a filmech o "bakterii nebo viru, které nás všechny zabijí", uvádějí odborníci.

ČTĚTE TAKÉ:

Drama nákazy a děsivé smrti, jakou s sebou přináší ebola, jen přispívá k naší morbidní pozornosti. "Epidemie nás fascinují," říká Philip Alcabes, ředitel veřejného zdravotního programu Střediska pro zdravotní inovace Adelphské univerzity. "Sledujeme, jak na opačné straně oceánu umírají lidé a kolem nich jsou lékaři v ochranných oblecích. Vypadá to jako ve filmu, a proto jsme naladěni na filmovou reakci," dodal. "Čekáme, že se zápletka bude vyvíjet stejně, jako na filmovém plátně." "Lidé to vnímají jako velmi dramatickou nemoc," uvedl odborný autor David Quammen, který napsal knihu Přelití: Zvířecí infekce a příští lidská pandemie. "Panuje téměř hysterický strach z eboly mezi daleko žijícími lidmi v rozvinutých zemích, kteří si myslí: 'Tohle sem přijde a dostane nás to'," dodal.

Testování na přítomnost viru ebola (Sierra Leone).

Testování na přítomnost viru ebola (Sierra Leone).

Hysterie se obvykle začíná šířit ve chvíli, kdy zdravotníci nákazu označí za epidemii nebo pandemii, dodávají experti. Toto prohlášení vnímáme jako "začátek příběhu", uvedla Priscilla Waldová, autorka knihy Nakažliví: Kultury, bacilonosiči a příběhy o epidemii. "Snadno přenosná, děsivá nemoc, se šíří z rozvojové země a hrozí stát se apokalypsou," shrnula zhruba zápletku takových filmů, jako Smrtící epidemie (1995) nebo knih, jako je Zákeřná ebola amerického spisovatele Richarda Prestona.

Smíšení prvků z filmů s realitou může vysvětlit všeobecné kořeny našeho strachu z nakažlivých nemocí. Ale naše obavy z eboly jsou ještě mnohem hlubší. "Ebola je nemoc, které se lidé na celém světě rádi bojí," uvedl Quammen. Připomněl, že epidemie nemoci SARS v roce 2003 nakazila o tisíce lidí víc než nynější epidemie eboly, a přitom ji provázel mnohem menší strach. "SARS nebyl tak dramatický, pokud jde o symptomy," dodal. "Nebyl tak živě hrůzný, jako je někdy ebola." Nákaza ebolou může způsobit vnitřní krvácení. To jeden online komentátor po svém interpretoval jako: "...vaše vnitřní orgány shnijí do krvavé kaše...".

„Novodobá lepra“

Podle Alcabese to souvisí s naší morbidní fascinací nemocemi, které způsobují znetvoření člověka. Přirovnává přitom současné postoje vůči ebole k tomu, jak se lidé před desetiletími obávali lepry - další choroby, která není příliš nakažlivá.

"Měli bychom se tedy děsit eboly? Ano i ne," říká Wardová. "Neměli bychom ji zcela pomíjet. Měli bychom jí věnovat přiměřenou míru obav, ale nenechat je přerůst do paniky." "Lidé by se měli bát rozumným způsobem," dodal Quammen. "Děsit se, že tenhle nový bubák přijde a sežere nás, je nejen nerozumné, ale také hloupé a špatné," uvedl. "Ebola je děsivá. Ale zabila mnohem méně lidí, než nemoci, které považujeme za běžné - spalničky, chřipka a malárie."

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...