21. srpna 2012 15:49 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zdravější Češi by ušetřili 30 miliard, ministr podpoří sport dětí

Hřiště - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřiště - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ročně až 30 miliard korun by české zdravotnictví podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) ušetřilo, kdyby Češi žili zdravěji. Jen léčba nemocí z kouření stojí osm miliard ročně. Zkušenosti s ním má přes polovinu třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých.

Nadváhou či obezitou trpí pětina chlapců a desetina dívek, tři čtvrtiny si kila navíc přenesou do dospělosti. Tři čtvrtiny českých dětí nemá ani hodinu pohybové aktivity denně, u počítače ale sedí denně dvě hodiny.

Ministr v úterý novinářům řekl, že chce ozdravit životní styl českých dětí, jehož nezdravost potvrdila nedávno zveřejněná mezinárodní studie. Heger to chce změnit, proto připravuje novou koncepci prevence nemocí a ochrany a podpory zdraví.

Důraz na prevenci

V příštím roce také podpoří 280 miliony korun projekty prevence a zdravého životního stylu, částku získal z evropských fondů a státního rozpočtu.

Heger chce snížit dostupnost cigaret a alkoholu pro děti a zakázat kouření v restauracích a na veřejných místech, připravil zpřísňující zákon. Chce podpořit sportování dětí, ve sportu vidí nejpřirozenější a nejdostupnější prevenci v péči o zdraví. Líbí se mu britský plán zavést místo dvou hodin tělocviku ve školách dvě hodiny sportu denně. Bude za tento plán lobbovat i v Česku.

ČTĚTE VÍCE:

"Český národ a jeho zdravotní stav tak trochu klesá ke dnu, musíme se více starat o zdravotní stav, sport v tom může udělat velký kus práce," řekl ministr, jehož velkým koníčkem je veslování. Na české veslaře se jel podívat i na olympijské hry do Londýna.

Málo peněz do sportu

"Studie, kterou si dal zpracovat Český olympijský výbor, ukázala nejen to, že české děti nesportují, ale i to, že sport má u nás špatné finanční zázemí, přičemž peníze do sportu stále klesají," doplnil místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Heger potvrdil, že v rámci ČR chce pomoci při definování dlouhodobé podpory sportu, včetně jeho financování. "Současná situace totiž není optimální, což se zpětně odráží na zdraví celé naší populace," shrnul.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz