29. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hemoroidy: problém, o kterém se nemluví

Toaletní papír nakupujte teď, jeho cena v nejbližších dnech poroste | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toaletní papír nakupujte teď, jeho cena v nejbližších dnech poroste | foto: Shutterstock

Hemoroidy bývají poměrně dobře léčitelné a na chirurgický zákrok často nemusí vůbec dojít. Je ale nutné zahájit léčbu včas. Proto návštěvu lékaře neoddalujte.

"Konzervativní léčba stačí u hemoroidů tzv. I. stupně. Tedy u hemoroidů, které krvácejí, ale nevyhřezávají vně konečníku," vysvětluje MUDr. Petr Herdegen z Proktologické ambulance Chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou. Mezi léky pro toto stadium patří analgetika, preparáty posilující žilní stěnu a tlumící otok. Také se používají projímadla, různé čípky a lokální masti.

Když už dojde k zákroku, bývá ambulantní

Hemoroidy jsou velmi časté onemocnění, se kterým se v životě potká zhruba polovina dospělé populace nejčastěji okolo čtyřicítky. Častěji jsou postiženy ženy, u kterých se navíc tento problém objevuje v těhotenství, ale poté obvykle sám mizí. Součástí léčby je vždy úprava životosprávy, důležitý je příjem tekutin, zhruba dva až tři litry denně, dostatečné zastoupení vlákniny ve stravě (ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva). Pozitivně působí pravidelné vyprazdňování, nejlépe ráno, a aktivní pohyb. Naopak nevhodné jsou dráždivé potraviny jako kořeněná jídla, káva nebo alkohol, nepříznivý vliv má dlouhé sezení, ať už u počítače nebo za volantem.

"K chirurgickému zákroku přistupujeme při neúspěšné konzervativní léčbě hemoroidů I. stupně a dále při hemoroidech vyšších stupňů," popisuje proktolog. Většinou stačí nejmodernější postupy chirurgické léčby typu sklerotizace, elektrokoagulace nebo za použití laseru – jejich výhodou je, že jsou ambulantní. Ale ani zákrok u vážnějšího stavu hemoroidů není nijak časově náročný. "Doba hospitalizace se pohybuje od dvou do pěti dní podle typu výkonu, pacient se také musí připravit na krátkodobou narkózu," dodává lékař.

Připravila Ludmila Hamplová

Najdete na Lidovky.cz