28. prosince 2010 9:58 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hodování na konci roku ohrožuje kvalitu vlasů, štěpí se a vypadávají

Sváteční hodování ohrožuje nejen linii,ale i vlasy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sváteční hodování ohrožuje nejen linii,ale i vlasy. | foto: Shutterstock

PRAHA Mlsání a hodování při oslavách konce roku ohrožují nejen štíhlou linii, ale zhoršují také kvalitu vlasů. Kalorické bomby plné tuků podle odborníků vlasům nesvědčí. Radí proto lidem, aby při výběru pochoutek mysleli také na to, co potřebují jejich vlasy.

Nadmíra cukru přispívá k nadměrnému vypadávání vlasů a štěpení konečků. Mastné vlasy signalizují, že tělo přijímá mnoho tuků. V krvi je z takové stravy velké množství mastných kyselin, což u některých lidí zvyšuje únavu.

Suché vlasy mají lidé, kteří pijí méně než dva litry tekutin denně.

Pokud si člověk v posledních dnech roku dopřeje "nezdravé" dobroty, měl by pak co nejdřív vše začít napravovat. Vlasy potřebují zinek, jeho zdrojem jsou ořechy, sója, luštěniny a ryby a dále železo, které je v červeném mase, vaječném žloutku, kokosu nebo máku. Křemík je v jablcích, cibuli, mrkvi a rybách. Draslík je v mořské soli, ořeších a zelenině.

Pro vlasy jsou potřebné i vitamíny - C pomáhá zvyšovat prokrvení vlasových váčků, B jim dodá lesk a barvu. Vitamín C je v zelenině a vitamín B v luštěninách, ořeších a pivovarských kvasnicích.

Rok 2010 v obrazech

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou mléčné výrobky, fazole a rýže, posílí vlasy a dodají jim lesk. Příznivě působí kofein, a to na vlasové váčky, dokáže prý zastavit padání vlasů a zbrzdit vznik pleše.

Za ideální výživu pro vlasy považují odborníci podle těchto doporučení salát se sýrem a kuřecím masem, misku celozrnného müsli s ořechy a několik kousků ovoce.

ČTK