Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

I děti páchají sebevraždy. Často se řeší jako nehody

Zdraví

  7:00
Za některými smrtelnými úrazy dětí se mohou ve skutečnosti ukrývat sebevraždy. Ty jsou totiž podle nejnovější francouzské studie u nezletilých méně nápadné.

K sebevraždě může dítě dohnat pocit osamocenosti, domácí násilí, osiření, zneužívání či šikana ve škole. foto: Shutterstock

Přestože jsou dokonané sebevraždy u dětí ve věku od pěti do 12 let velmi vzácné, jsou určitě častější, než kolik jich bylo oficiálně zaznamenáno. Ve statistikách se totiž evidují jen očividné sebevraždy, soudí psychiatr Boris Cyrulnik z francouzského Národního ústavu pro zdraví a lékařský výzkum (INSERM).

Podle něj úvahy o dobrovolné smrti přepadávají vzhledem k rychlejšímu fyzickému a duševnímu zrání stále mladší ročníky. Když dítě vypadne z okna nebo z jedoucího autobusu, berou to dospělí spíš jen jako nehodu. I dítě může za sebou zanechat dopis na rozloučenou, ale v přípravách sebevraždy je oproti dospělému spíše impulzivnější a jeho smrt je o to nepochopitelnější a nepředvídatelnější.

K sebevraždě může dítě dohnat pocit osamocenosti, domácí násilí, osiření, zneužívání či šikana ve škole. Vzniklý stres může být rychle natolik nesnesitelný, že reakce k jeho eliminování může být rovněž rychlá.

Jestliže podle statistik spáchalo ve Francii v roce 2009 sebevraždu 37 dětí, podle Cyrulnika jich může být ročně v zemi ve skutečnosti třikrát tolik. Výsledek studie překvapil francouzskou vládu. Podle státní tajemnice pro mládež Jeannette Bougrabovou jde o naprostou novinu.

Podle agentury AFP ale ne všichni s Cyrulnikem souhlasí. Známý francouzský dětský psychiatr Marcel Rufo obhajuje rozšířenější názor, že za dětskými úrazy je nejčastěji rizikovější chování, které je u dětí zkoumajících hranice svých možností bez dostatečného strachu z následků údajně poměrně běžné.

Autoři: ,