Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Infarkt i mrtvice ohrožuje i mladé, varují lékaři

Zdraví

  7:00
Téměř tři čtvrtě milionu Češek a Čechů trpí nemocemi srdce a cév. Ani osvěta o rizicích kouření, nevhodné stravy či vysokého tlaku a ani léčba nezměnily nic na tom, že na ně umírá polovina populace, řekl dnes novinářům profesor Richard Češka z Centra preventivní kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice. Varující podle něj je, že tyto nemoci postihují stále mladší lidi, není výjimkou infarkt či mrtvice u čtyřicetiletého pacienta.

Evropa tloustne, nadváhu či obezitu má přes polovina dospělých. foto: Shutterstock

"Léky na snížení cholesterolu statiny sníží riziko o 40 procent. Až 60 procent pacientů tedy zemře navzdory tomu, že jsme je léčili," řekl profesor. Příčinou je "zbytkové riziko". I když se totiž podaří léky snížit takzvaný zlý cholesterol, který vytváří v cévách pláty a ucpává je, zůstává nízká hladina takzvaného hodného cholesterolu, které cévy "čistí".

Pacienti mají nevyrovnanou hladinu krevních tuků, jsou obézní,

Evropské směrnice pro hladiny cholesterolu

celkový cholesterol: 5 milimolů na litr krve nebo méně

LDL špatný cholesterol: 3 milimoly na litr krve nebo méně

HDL hodný cholesterol: 1 milimol na litr krve nebo více u mužů 1,2 miliomoly na litr krve nebo více u žen

krevní tuky triglyceridy: 1,7 milimolu na litr krve nebo méně

Zdroj: Centrum preventivní kardiologie

přičemž tuk se jim ukládá na břiše, mají vysoký tlak. I přes užívání statinů jsou tedy zvýšeně ohroženi infarktem či mrtvicí. Léčba spočívá v nastavení rovnováhy jednotlivých tukových složek v krvi a zavedení preventivních opatření.

Více pohybu a udržování hmotnosti
Znamená to vyřadit ze stravy potraviny bohaté na nasycené tuky, více se hýbat a u diabetiků léčit cukrovku. "Pro zdravé srdce a cévy je nezbytné především vědět, to znamená, každý by se měl zamyslet nad tím, jestli měl v rodině srdeční onemocnění, genetika je důležitý faktor," uvedl profesor. Radí také lidem, aby se poradili se svým lékařem a zjistili u sebe alespoň základní rizikové faktory, tedy jakou má hladinu cholesterolu, tlak a puls.

"My bychom chtěli především se zaměřit na to, co by měl pacient dělat - má možnost zlepšit si zdravotní stav bez prášků. Znamená to zvýšit pohyb, stačí tři čtvrtě hodiny rychlé chůze pět dní v týdnu, rozumnou dietu s omezením živočišných tuků a udržování rozumné hmotnosti," shrnul.

Pokud toto nestačí, mají lékaři na výběr z řady léků, které snižují riziko onemocnění i úmrtí. Od února mají možnost podat i lék na snížení hladiny špatného cholesterolu s obsahem niacinu, což je jeden ze skupiny vitamínů B. Niacin mohli pacienti užívat už dříve, řada z nich ho ale nesnášela. Po užití léku asi na půl hodiny zrudli a měli pocit, jako by se spálili na slunci. V novém léku je látka, která rudnutí blokuje.

Tipy pro zdravé srdce

Pravidelně cvičit: Cvičení přispívá k poklesu cholesterolu a tlaku. Před zahájením cvičebního programu je vhodná porada s lékařem.
Nekouřit:
Kouření ztrojnásobuje riziko úmrtí na nemoci srdce a cév.

Hlídat si hmotnost: Nadváha je spojena s vyšším rizikem rozvoje srdečních obtíží.

Jíst zdravě: Jíst potraviny s nízkým obsahem nasycených tuků a cholesterolu.

Zamyslet se nad rodinnou anamnézou: Pokud někdo z rodiny trpí ischemickou chorobou srdeční, může být ohrožen každý její člen. Je třeba posoudit možné riziko s lékařem.

Promluvit si s lékařem o třech klíčových otázkách: Jaké má pacient hodnoty špatného cholesterolu a dobrého cholesterolu. Při jakých hodnotách je ohrožen. Co může udělat pro snížení svého rizika.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...