Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Infarkt i mrtvice ohrožuje i mladé, varují lékaři

Evropa tloustne, nadváhu či obezitu má přes polovina dospělých. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropa tloustne, nadváhu či obezitu má přes polovina dospělých. | foto: Shutterstock

Téměř tři čtvrtě milionu Češek a Čechů trpí nemocemi srdce a cév. Ani osvěta o rizicích kouření, nevhodné stravy či vysokého tlaku a ani léčba nezměnily nic na tom, že na ně umírá polovina populace, řekl dnes novinářům profesor Richard Češka z Centra preventivní kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice. Varující podle něj je, že tyto nemoci postihují stále mladší lidi, není výjimkou infarkt či mrtvice u čtyřicetiletého pacienta.

"Léky na snížení cholesterolu statiny sníží riziko o 40 procent. Až 60 procent pacientů tedy zemře navzdory tomu, že jsme je léčili," řekl profesor. Příčinou je "zbytkové riziko". I když se totiž podaří léky snížit takzvaný zlý cholesterol, který vytváří v cévách pláty a ucpává je, zůstává nízká hladina takzvaného hodného cholesterolu, které cévy "čistí".

Pacienti mají nevyrovnanou hladinu krevních tuků, jsou obézní,

Evropské směrnice pro hladiny cholesterolu

celkový cholesterol: 5 milimolů na litr krve nebo méně

LDL špatný cholesterol: 3 milimoly na litr krve nebo méně

HDL hodný cholesterol: 1 milimol na litr krve nebo více u mužů 1,2 miliomoly na litr krve nebo více u žen

krevní tuky triglyceridy: 1,7 milimolu na litr krve nebo méně

Zdroj: Centrum preventivní kardiologie

přičemž tuk se jim ukládá na břiše, mají vysoký tlak. I přes užívání statinů jsou tedy zvýšeně ohroženi infarktem či mrtvicí. Léčba spočívá v nastavení rovnováhy jednotlivých tukových složek v krvi a zavedení preventivních opatření.

Více pohybu a udržování hmotnosti
Znamená to vyřadit ze stravy potraviny bohaté na nasycené tuky, více se hýbat a u diabetiků léčit cukrovku. "Pro zdravé srdce a cévy je nezbytné především vědět, to znamená, každý by se měl zamyslet nad tím, jestli měl v rodině srdeční onemocnění, genetika je důležitý faktor," uvedl profesor. Radí také lidem, aby se poradili se svým lékařem a zjistili u sebe alespoň základní rizikové faktory, tedy jakou má hladinu cholesterolu, tlak a puls.

"My bychom chtěli především se zaměřit na to, co by měl pacient dělat - má možnost zlepšit si zdravotní stav bez prášků. Znamená to zvýšit pohyb, stačí tři čtvrtě hodiny rychlé chůze pět dní v týdnu, rozumnou dietu s omezením živočišných tuků a udržování rozumné hmotnosti," shrnul.

Pokud toto nestačí, mají lékaři na výběr z řady léků, které snižují riziko onemocnění i úmrtí. Od února mají možnost podat i lék na snížení hladiny špatného cholesterolu s obsahem niacinu, což je jeden ze skupiny vitamínů B. Niacin mohli pacienti užívat už dříve, řada z nich ho ale nesnášela. Po užití léku asi na půl hodiny zrudli a měli pocit, jako by se spálili na slunci. V novém léku je látka, která rudnutí blokuje.

Tipy pro zdravé srdce

Pravidelně cvičit: Cvičení přispívá k poklesu cholesterolu a tlaku. Před zahájením cvičebního programu je vhodná porada s lékařem.
Nekouřit:
Kouření ztrojnásobuje riziko úmrtí na nemoci srdce a cév.

Hlídat si hmotnost: Nadváha je spojena s vyšším rizikem rozvoje srdečních obtíží.

Jíst zdravě: Jíst potraviny s nízkým obsahem nasycených tuků a cholesterolu.

Zamyslet se nad rodinnou anamnézou: Pokud někdo z rodiny trpí ischemickou chorobou srdeční, může být ohrožen každý její člen. Je třeba posoudit možné riziko s lékařem.

Promluvit si s lékařem o třech klíčových otázkách: Jaké má pacient hodnoty špatného cholesterolu a dobrého cholesterolu. Při jakých hodnotách je ohrožen. Co může udělat pro snížení svého rizika.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.