Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak být krásná v těhotenství? Pleť i vlasy vyžadují šetrnou péči

Zdraví

  11:59
Těhotenství je zátěžová zkouška organismu. Mění se nejenom hmotnost, ale i pleť a vlasy – většinou k horšímu. Aby vypadala těhotná žena dobře a také se tak cítila, musí o sebe dobře pečovat.
Těhotenství - ilustrační foto.

Těhotenství - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Těhotenství promění každou ženu po všech stránkách. Mění se tělesné proporce, tělo se vyrovnává s velkou zátěží a těhotná žena by nejraději usnula uprostřed dne na pracovním stole. Těhotenství provází zvýšená únava a hormonální změny – ty se samozřejmě podepisují i na vzhledu. Pleť se chová hůř než v pubertě a na břiše se začínají rýsovat strie. Přesto může těhotná žena vypadat dobře a dopřát si relaxaci, aniž by ohrozila svoje dítě. Stačí být jen trochu obezřetnější při výběru sportovních aktivit a zkrášlovacích procedur. Ne všechny jsou pro těhotné vhodné, a některé mohou být dokonce nebezpečné. Jakýkoliv pád může mít tragické následky a vážně poškodit plod. 

"V těhotenství je třeba vynechat veškeré aktivity, při kterých hrozí otřesy či údery do břicha," vysvětluje MUDr. Tomáš Peterka, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou.

Sport ano, ale jen šetrný
Po dobu těhotenství musí žena vynechat jízdu na koni, míčové hry, hloubkové potápění nebo silové a vytrvalostní sporty. Neznamená to ale, že by měla na pohyb zcela zanevřít. Nejvhodnějším sportem pro těhotné je tak plavání. Jejich tělo se příjemně uvolní, aniž by hrozilo riziko zranění. Vhodná je například i jóga, pilates nebo břišní tanec. Doporučují se i specializovaná těhotenská cvičení, která napomáhají posilovat svalové skupiny v těhotenství a hlavně připravit organismus na porod.

Těhotná žena by měla být velmi opatrná při výběru masáží. Správně zvolené pomohou překonat nepříjemnosti související s jiným stavem, ale je nutné, aby je prováděl specialista, který má zkušenosti s péčí o těhotné ženy. Nevhodným zásahem by mohl způsobit zdravotní problémy.

"Není dobré nechat se masírovat běžným typem masáží a některé části těla se musí ošetřovat jen mírně. Ideální je, pokud vás ošetřuje zdravotník, který má potřebné znalosti," dodává Magdalena Mikulandová, porodní asistentka a majitelka Studia pro ženy. Proto je nutné si při výběru maséra zjistit co nejvíce informací o jeho praxi a zkušenostech: ptejte se, zda je vámi vybraná masáž vhodná pro těhotné ženy.

Těhotná žena (ilustrační foto)

Jaké barvy na vlasy?
To samé platí i o různých relaxačních procedurách, jako jsou různé zábaly a kosmetické ošetření celého těla. Těhotná žena může i na dříve příjemné procedury reagovat jinak a mohou jí najednou vadit. Stejně tak mohou být nepříjemné dříve oblíbené vůně. Po porodu se vše vrátí do normálu,

Těhotné ženy si občas stěžují na to, že se jim změnily i vlasy – reagují například jinak na barvení. Vhodnější jsou proto šetrnější přelivy, které obsahují méně chemikálií než trvalé barvy, například přírodní barva na vlasy Korres. Lepší variantou jsou také melíry, kdy se barva nedostane do přímého kontaktu s pokožkou hlavy.

Pod vlivem hormonálních změn přichází i změny pleti. Může být najednou více mastná, nebo naopak suchá, objevit se mohou pupínky, ale i pigmentové skvrny nebo častější zarudnutí. U každé ženy se ale pleť mění jinak, zatímco jedna "zkrásní" a problémy s pletí zcela vymizí, u další mohou nastat výrazné změny k horšímu. Vhodně zvolená kosmetika ale může obtíže zmírnit. Určitě neuděláte chybu, pokud budete používat krém na alergickou pleť, dobře se osvědčuje například krém Avene.

Těhotná žena

Při nadměrném maštění pleti je vhodné používat přípravky, které regulují tvorbu mazu a zmatňují pokožku. Naopak suchá pokožka potřebuje zvýšený příjem tekutin. Obvyklé je, že se v těhotenství stává pleť citlivější, a proto je nutné volit přípravky pro citlivou pleť. Při jejich výběru je dobré poradit se v lékárnách, kde doporučí vhodnou kosmetiku. Poměrně běžné a nehezké jsou kruhy pod očima, a to i navzdory tomu, že žena dostatečně spí. Vhodné jsou přípravky, které tlumí otoky, například různé chladivé gely. Opět je ale třeba dbát na to, aby nedráždily citlivou pokožku. Před vznikem pigmentových skvrn se lze bránit pomocí krémů s vysokým ochranným faktorem a vyhýbání se pobytu na přímém slunci.

Pokožka těla si zaslouží kvalitní olej
Samozřejmostí by měla být pravidelná péče o pokožku těla, zejména břicha, stehen a prsou. V těchto partiích dochází k největšímu napínání a mohou vzniknout nehezké prasklinky v podobě strií. Jejich vzniku je možné částečně bránit pomocí používání vhodných krémů a olejů, které je možné koupit i v bio kvalitě. Ideální jsou čistě přírodní rostlinné oleje, například s obsahem kadidlovníku, který přirozeně regeneruje pokožku, jako je například olej Antistri od Saloos – proti strijím a prasklinkám. Přírodními oleji se dá provádět i uvolňující masáž dalších partií těla.

Autoři:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...