8. května 2011 11:51 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak pomoci podrážděné pokožce?

Podrážděná pokožka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podrážděná pokožka - ilustrační foto | foto: Shutterstock

K podráždění pokožky může dojít velmi snadno a rychle. Stačí krátký pobyt na slunci bez použití opalovacího krému, aplikace dráždivé kosmetiky, nebo dokonce oblečení, které bylo vypráno v jiném pracím prášku, než na jaký jste zvyklí.

I když podráždění obvykle není vážné, je nepříjemné, a pokud je na odhaleném místě těla, může být i neestetické. Asi nikdo nechce chodit mezi lidi s rudými skvrnami nebo vyrážkou v obličeji...

Volba správného zklidňujícího prostředku záleží na tom, jaká byla příčina podráždění a jak je závažné, tedy zda se nevytvořily puchýřky. Jinak se chová kůže spálená sluncem a jinak podrážděná nevhodnou kosmetikou.

"S vážným poškozením kůže by měl vždy pacient navštívit lékaře, který může předepsat v případě potřeby léky s protizánětlivým účinkem," upozorňuje PharmDr. Petr Horák, vedoucí lékárník Nemocničních lékáren Fakultní nemocnice Motol.

Pomůžou gely a pěny

Při běžném lehčím podráždění například od slunce postačí přípravky s hojivými účinky.

"Přednost by vždy měly dostat přípravky snadno roztíratelné, tedy gely a pěny, případně lehké krémy, je-li kůže vysušená. Všechny tyto typy přípravků mají také příjemný chladivý efekt, protože ze sebe uvolňují vodu, která se z kůže odpařuje," dodává odborník.

V případě spálení od slunce je také namístě nezanedbávat pitný režim a odpočívat. Nejefektivnější je ale podráždění předejít použitím opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem. Častou příčinou podráždění pokožky bývá i nevhodně zvolená nebo nekvalitní kosmetika.

Před opalováním se nezapomeňte namazat krémem

Velký pozor si dejte na kosmetiku neznámého původu nebo špatně skladovanou, tedy vystavovanou horku, nebo naopak mrazu. Obzvlášť opatrní by měli být lidé s různými alergiemi, které se mohou projevit i na kůži.

Pozor na alergeny

"Rozhodně by měli věnovat pozornost složení, většina kosmetických přípravků obsahuje veliké množství složek, z nichž řada může působit jako alergen," vysvětluje lékárník.

Pokud si nejste jisti výběrem vhodné kosmetiky pro svou citlivou, nebo dokonce alergickou pleť, je dobré se poradit v lékárně. "Ve farmacii vzdělaný personál vám určitě dobře poradí s výběrem přípravků pro problematičtější typy pleti," říká Horák.

Některé kosmetické přípravky se navíc prodávají pouze v lékárnách, protože jsou na rozhraní mezi kosmetikou a lékem.

Současně ale také řada léků, ať již zevních či celkových, může kůži dráždit a zvyšovat její citlivost vůči slunci. Jsou to například některá antibiotika nebo léky na léčbu akné. V takovém případě je vhodné se pobytu na přímém slunci zcela vyhýbat.

Ludmila Hamplová, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz