Mezi nejčastější zdravotní potíže během letu patří zalehnutí uší, pocit tlaku, krátkodobá píchavá bolest, praskání, vzácně i lehká nestabilita. Dochází k tomu kvůli poruše ventilačního mechanismu sluchové trubice způsobené náhlou změnou tlaku v kabině. Nic z toho ale není nebezpečné a těmto potížím lze předejít žvýkáním či cucáním bonbonu.
Horší průběh mohou pociťovat děti s velkou nosní mandlí nebo lidé se zánětem nosohltanu či katarem sluchové trubice. U některých z nich pak může vzniknout i akutní zánět středouší. „Pokud máte rýmu, ošetřete si před vzletem nos aktivním nosním sprejem,“ radí doktorka Maja Stříteská, která spolupracuje s portálem lekari-online.cz.
K prasknutí ušního bubínku může dojít jen při náhlém a extrémním poklesu tlaku v kabině.
Ohluchnutí během letu podle lékařů prakticky nehrozí. „Muselo by dojít ke krvácení v oblasti vnitřního ucha nebo v mozku v oblasti sluchové dráhy nebo do sluchového centra ve spánkovém laloku mozku. To je ale vzácné,“ říká Pavol Jablonický, primář ORL Fakultní nemocnice Motol.
S rozedmou plic letadlem raději necestujte
Kromě zalehnutí uší si lidé velmi často stěžují i na bolesti hlavy. „Vyskytují se zejména u osob, které mají sklony k bolestem hlavy různého typu i za jiných okolností – hlavně migrény, tenzní bolesti hlavy a bolesti od poruchy hybnosti krční páteře,“ vypočítává Jiří Klempíř z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. Dodává, že k závažným neurologickým komplikacím dochází jen opravdu výjimečně.
Vzácná je bolest hlavy spojená se sníženou koncentrací kyslíku ve vzduchu a poklesem atmosférického tlaku – tzv. výšková nemoc. Raritní je podle Klempíře také dekompresní nemoc, která může postihnout toho, kdo se potápěl několik hodin před odletem.
Při letu vás mohou začít také bolet zuby, a to v případě, že máte pod výplní zubu malou dutinku vyplněnou plynem. „Pokles tlaku v okolním prostředí vede k rozpínání plynu a následnému bolestivému dráždění zubu,“ vysvětluje Klempíř. Během letu dochází také k rozpětí vzduchu v tělních dutinách. U lidí, kteří trpí rozedmou plic, může podle Jaromíra Musila, přednosty Pneumologické kliniky Fakultní nemocnice Motol, dojít až k prasknutí plíce. Dodává proto, že lidé s touto diagnózou by letadlem cestovat neměli.
Velmi nebezpečná je také žilní trombóza. „Riziko jejího vzniku v letadle je způsobeno dehydratací a snížením pohybu. Zvyšuje se při letu delším než pět hodin,“ říká internista Jaromír Chlumský z Fakultní nemocnice Motol.
Trombóza život neohrožuje
Trombóza hrozí především lidem s vrozeným sklonem ke zvýšenému srážení krve, lidem po chirurgických výkonech zvláště v oblasti pánve či nosných kloubů dolních končetin a také těhotným ženám hlavně ve třetím trimestru gravidity.
V tomto stupni těhotenství se totiž obecně zhoršuje odtok krve z dolních končetin. Nikdy však nebylo prokázáno, že by létání mohlo souviset s rizikem potratu, předčasného porodu nebo vrozených vad dítěte nebo že by létání zvyšovalo riziko vzniku rakoviny prsu.
Riziko trombózy se však zvyšuje u žen užívajících perorální (ústy podávanou) antikoncepci. Více ohrožené jsou přitom kuřačky. „Trombóza vzniká většinou během několika hodin. Projevuje se bolestivým otokem postižené končetiny, často se změnou barvy,“ říká Miroslav Chochola z kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice.
Trombóza sama o sobě život neohrožuje. Nebezpečný je okamžik, kdy cestující po přistání vstane a vystupuje, protože tehdy nejvíce hrozí utržení trombu a jeho embolizace do plicních tepen s možným následkem smrti. Plicní embolie se projeví dušností, bolestí na hrudi a kašlem.
„U nemocných s trombózou a zároveň s vrozeným defektem v srdci se může vzácně objevit kromě plicní embolie i srdeční infarkt nebo mozková mrtvice,“ doplňuje Chlumský.
Prevencí proti trombóze je dostatečný přísun tekutin před letem a během letu. Dostatečný přísun tekutin pomáhá snížit hustotu krve a tím i sklon k jejímu srážení. Vyhýbejte se ale tvrdému alkoholu a nápojům obsahujícím kofein, které odvodňují. Při cestě letadlem pravidelně pohybujte prsty i celýma nohama. Ohýbejte nohy v kolenou, kružte kotníky, skrčujte prsty a protahujte lýtka přitahováním špiček. Každé dvě hodiny se zkuste projít, nejlépe střídavou chůzí po špičkách, plných chodidlech a patách.
Aspirin proti žilní trombóze nefunguje
Ačkoli mnoho lékařů také doporučuje užívat několik dní před letem a asi dva dny po letu léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, podle Chocholy to nepomůže: „Kyselina acetylsalicylová v žilním řečišti nefunguje, je účinná pouze jako prevence trombózy v tepenném řečišti. Prevence žilní trombózy spočívá v bandáži končetin, dostatečném pohybu a podání látky typu heparin.“
Jak přežít cestu letadlem
Ačkoli lze dnes cestování letadlem považovat za bezpečný způsob dopravy, jsou s ním spojena určitá zdravotní rizika. Většinou jim však lze předejít.
Její kabelku vynesla paní prezidentová. Kvůli malé dceři jsem ji dokončovala po nocích, říká designérka
Rozmazlený princ Justin Trudeau. Proč jeho charisma slábne a hrdinu západních liberálů opouští i jeho manželka?

Akční letáky
Všechny akční letáky na jednom místě!