20. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak přežít podzim: Imunita chce trénink. Jak na to?

Nachlazení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nachlazení | foto: Sandoz

Podzimní plískanice často provází i zvýšená nemocnost nejen dětí, ale i dospělých. To, jestli onemocníte právě vy, ovlivňuje celá řada faktorů, a to nejen stav imunitního systému.

"Záleží na tom, v jaké je člověk celkové kondici, která je daná kvalitou výživy, jeho zdravotním stavem, ale i tím, jak se cítí psychicky," vysvětluje docentka Martina Vašáková, primářka Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice.

Stav imunitního systému je do jisté míry dán geneticky, ale můžeme ho ovlivnit i sami. "Imunitní systém je vychováván v průběhu života tím, že se setkává s cizími mikroby," dodává lékařka. Každý kontakt s infekcí, bez ohledu na to, zda člověk onemocní, je tak svým způsobem "trénink" pro imunitní systém, stejně jako očkování.

Vhodným způsobem, jak imunitu předem "posílit", je dodat tělu důležité látky. To jsou například enzymy, které se dají doplnit ve formě enzymatických léků zvyšujících obranyschopnost organismu. Pozitivní vliv má i užívání probiotik, vitaminů C a skupiny B a zinku. Pokud často bojujete s infekcemi, je dobré absolvovat preventivní prohlídku, která odhalí možné příčiny oslabené imunity.

Ludmila Hamplová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz