Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se jenom jmenoval? Aneb poruchy paměti

Zdraví

  7:00
Některé poruchy paměti sice patří až k vyššímu věku, ale to neznamená, že byste měli důchod trávit bez vzpomínek. Problémy s pamětí jsou řešitelné a mnoha z nich jde předcházet pravidelným tréninkem mozku.

Poruchy paměti. foto: Shutterstock

Každý pátý senior ve věku 65 let trpí tzv. mírnou kognitivní poruchou, hůře si vybavuje jména nebo méně užívaná slova. Občasné zapomínání samo o sobě nemusí znamenat nic vážného, ale pokud se zhoršuje, je na čase navštívit lékaře. "Jakmile vás poruchy paměti znepokojují, zhoršuje se váš pracovní výkon nebo vás na ně upozorňují vaši blízcí, je na místě odborné vyšetření," upozorňuje MUDr. Vanda Franková, psychiatrička specializující se na poruchy paměti z Psychiatrické léčebny v Dobřanech. Může jít o první známky závažnějších onemocnění, například Alzheimerovy choroby.

Za zapomínání může i nezdravý životní styl
U lékaře vás čekají testy objektivizující poruchu paměti a její závažnost. "Jde o soubor otázek týkající se orientace, zapamatování jednoduchých slov či vět a také hodnocení řeči," popisuje psychiatrička. Současně lékař vyšetří, zda poruchy paměti nemají tělesnou příčinu, například ve snížené funkci štítné žlázy, diabetu, zvýšeném cholesterolu, onemocnění plic nebo srdce. Za zapomínáním se může skrývat také deprese, dlouhotrvající stres a úzkosti.

Na rozvoji poruch paměti se podílí genetické faktory, ale nemalý vliv má i životní styl. "Vhodné je dodržovat zdravou životosprávu a vyhýbat se škodlivinám, jako je větší množství alkoholu, nikotin a také dlouhodobé užívání nevhodných léků na spaní nebo uklidnění," radí lékařka. Ideální je středomořská kuchyně s velkým podílem zeleniny, ryb a olivového oleje. Důležitý je také dostatek pravidelného spánku a pohybu, například v podobě pravidelné chůze, plavání nebo tance. Současně pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře mohou odhalit rizikové faktory, které by mohly vést k rozvoji a následnému zhoršení poruch paměti.

"Pozitivní efekt se připisuje také bohaté duševní aktivitě a učení se novým věcem. Příznivě působí i extrakt z ginkgo biloby," doporučuje Franková. Namáhat svoji paměť můžete při luštění křížovek, učení cizího jazyka nebo na speciálních kurzech tréninku paměti, které pořádají různé seniorské organice. Paměťové funkce si můžete nechat otestovat i v rámci projektu Dny paměti na kontaktních místech České alzheimerovské společnosti. Seznam míst najdete na www.alzheimer. cz.

Autor:
Témata: lékař, Dobřany

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat