Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak se jenom jmenoval? Aneb poruchy paměti

Poruchy paměti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poruchy paměti. | foto: Shutterstock

Některé poruchy paměti sice patří až k vyššímu věku, ale to neznamená, že byste měli důchod trávit bez vzpomínek. Problémy s pamětí jsou řešitelné a mnoha z nich jde předcházet pravidelným tréninkem mozku.

Každý pátý senior ve věku 65 let trpí tzv. mírnou kognitivní poruchou, hůře si vybavuje jména nebo méně užívaná slova. Občasné zapomínání samo o sobě nemusí znamenat nic vážného, ale pokud se zhoršuje, je na čase navštívit lékaře. "Jakmile vás poruchy paměti znepokojují, zhoršuje se váš pracovní výkon nebo vás na ně upozorňují vaši blízcí, je na místě odborné vyšetření," upozorňuje MUDr. Vanda Franková, psychiatrička specializující se na poruchy paměti z Psychiatrické léčebny v Dobřanech. Může jít o první známky závažnějších onemocnění, například Alzheimerovy choroby.

Za zapomínání může i nezdravý životní styl
U lékaře vás čekají testy objektivizující poruchu paměti a její závažnost. "Jde o soubor otázek týkající se orientace, zapamatování jednoduchých slov či vět a také hodnocení řeči," popisuje psychiatrička. Současně lékař vyšetří, zda poruchy paměti nemají tělesnou příčinu, například ve snížené funkci štítné žlázy, diabetu, zvýšeném cholesterolu, onemocnění plic nebo srdce. Za zapomínáním se může skrývat také deprese, dlouhotrvající stres a úzkosti.

Na rozvoji poruch paměti se podílí genetické faktory, ale nemalý vliv má i životní styl. "Vhodné je dodržovat zdravou životosprávu a vyhýbat se škodlivinám, jako je větší množství alkoholu, nikotin a také dlouhodobé užívání nevhodných léků na spaní nebo uklidnění," radí lékařka. Ideální je středomořská kuchyně s velkým podílem zeleniny, ryb a olivového oleje. Důležitý je také dostatek pravidelného spánku a pohybu, například v podobě pravidelné chůze, plavání nebo tance. Současně pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře mohou odhalit rizikové faktory, které by mohly vést k rozvoji a následnému zhoršení poruch paměti.

"Pozitivní efekt se připisuje také bohaté duševní aktivitě a učení se novým věcem. Příznivě působí i extrakt z ginkgo biloby," doporučuje Franková. Namáhat svoji paměť můžete při luštění křížovek, učení cizího jazyka nebo na speciálních kurzech tréninku paměti, které pořádají různé seniorské organice. Paměťové funkce si můžete nechat otestovat i v rámci projektu Dny paměti na kontaktních místech České alzheimerovské společnosti. Seznam míst najdete na www.alzheimer. cz.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.