Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jaký je biologický věk vašich vaječníků? Zjistí test

Test "biologického věku" vaječníků nabízí klinika ve Zlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Test "biologického věku" vaječníků nabízí klinika ve Zlíně. | foto: REPROFOTO

Zlínská Klinika reprodukční medicíny a gynekologie nabízí ženám nový test, který pomůže určit jejich schopnost otěhotnět.

Podle koncentrace určitého hormonu v krvi pacientky lékaři poznají, jaký je skutečný "biologický věk" jejích vaječníků a jakou má rezervu vajíček. Ženě tak mohou odpovědět na otázku, zda má ještě čas mít miminko, řekl ředitel kliniky David Rumpík.

Věk prvorodiček se v Česku neustále zvyšuje, loni byl průměrný věk ženy mající první dítě 28 let, letos se odhaduje, že stoupne na 30 let.

Novou metodu zjišťující koncentraci takzvaného AMH hormonu začali lékaři kliniky používat loni u dárkyň vajíček, odhalili tak dobré předpoklady k dárcovství, provedli celkem 150 vyšetření. Letos už klinika nabízí test všem pacientkám. Nehradí jej zdravotní pojišťovny, jeho cena je 500 korun, řekl Rumpík.

Prvorodičky stárnou

Věk prvorodiček neustále stoupá, ideální by přitom podle lékařů bylo mít dítě mezi 20. a 25. rokem, po 30. roce ženy už pravděpodobnost otěhotnění klesá. Nejvíce těhotných je podle posledních statistik mezi 31. a 33. rokem, 21 procent těhotných má dokonce více než 35 let.

Výsledky do tří dnů

"Výhodou testu je také to, že jej mohou podstoupit i ženy užívající antikoncepci. Výsledek klasického krevního testu mají lékaři do tří dní, " uvedl lékař. Společně s krevním testem se provádí také klasické gynekologické a ultrazvukové vyšetření.

Klinika loni podle Rumpíka provedla přes 800 léčebných cyklů asistované reprodukce, což je o pět až deset procent více než v předchozím roce.

Výrazně přitom narostl počet oplodnění pomocí darovaných vajíček, lékaři tak pomohli třem stovkám párů, což je o 60 procent více než v roce 2010. Tímto způsobem otěhotnělo nejvíce žen, celkově bylo po asistované reprodukci loni těhotných 53 procent žen.

Centra asistované reprodukce hrají v posledních letech čím dál větší roli, zatímco před dvěma lety se narodilo po asistované reprodukci 2,5 procenta dětí, loni jich bylo už čtyři procenta, jejich počet se bude nadále zvyšovat. Zlínská klinika letos očekává narození 3000. dítěte, které bylo na tomto pracovišti počato technikou asistované reprodukce. Klinika funguje jedenáctým rokem, zhruba 25 procent pacientů je ze zahraničí. Také pro ně otevřela v areálu nový hotel s 16 pokoji.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....