Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jedenáct „pravd“ o rakovině prsu

Zdraví

  7:00
Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. Známý fakt ženy děsí a dává vzniknout různým „pravdám“ o této nemoci.

Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. foto: Shutterstock

Některé zbytečně stresují, jiné nabízejí jen falešné uklidnění. Rakovina prsu se stala novodobým strašákem pro většinu žen v civilizovaných zemích. Namísto toho, aby chodily na pravidelné kontroly, se mnohé ženy řídí „zaručenými“ fakty: ty s malými prsy se například uklidňují, že jim hrozí menší riziko zhoubného onemocnění, jiné se domnívají, že se jich onemocnění netýká, protože se v jejich rodině zatím nevyskytlo. Některé ženy se zase domněle chrání nepoužíváním deodorantů. Ve spolupráci s Václavem Pechou, primářem onkologického oddělení Mediconu, uvádíme na správnou míru několik nejčastěji zmiňovaných „pravd“.


1. Nošení kosticových podprsenek zvyšuje riziko nemoci.
Žádná z vědeckých studií to nepotvrdila. Podle některých pseudovědců stlačují kostice lymfatické žlázy na spodku prsou, čímž dochází k hromadění toxinů v tkáni a následně k rakovinnému bujení. Lékaři to ale odmítají. Na vznik rakoviny nemá žádný vliv, jak těsné oblečení ženy nosí. Ani to, zda nosíte podprsenku denně nebo vůbec, nehraje roli.

2. Používání deodorantů a antiperspirantů v podpaží způsobuje rakovinu prsu.
Tento mýtus vznikl pravděpodobně na základě jedné malé britské studie, kdy vědci našli ve vzorku dvaceti rakovinných tkání stopy parabenu, což je konzervační látka používaná v kosmetice - a také v deodorantech. Podle oné studie měl paraben napodobit aktivity ženského hormonu estrogenu, který může urychlit bujení rakovinových buněk. Žádná z dalších studií však tyto závěry nepotvrdila. Výzkumy navíc zjistily, že malé množství parabenů, které se do těla uvolňuje při používání antiperspirantů, je v těle za účasti enzymů a podkožních tukových buněk poměrně rychle odbouráváno.

V souvislosti s antiperspiranty se hovoří také o tom, že mohou způsobit rakovinu prsu proto, že obsahují hliník. Pravda je, že hliník je karcinogen, ale nikdy nebylo studiemi prokázáno, že existuje jasný vztah mezi používáním antiperspirantů a rakovinou prsu.

3. Jen ženám, v jejichž rodině se rakovina prsu objevila, hrozí toto onemocnění.
Asi 70 procent žen diagnostikovaných s rakovinou prsu nemá v rodinné anamnéze žádné podobné případy. Platí sice, že pokud se v nejbližší příbuzenské linii (matka, babička, sestra) rakovina prsu vyskytla, je rizikovost přibližně dvakrát vyšší, ale ani rodina s tradicí železného zdraví nezaručí, že rakovinu prsu nedostanete. Stejně tak neplatí, že všechny ženy, které mají rakovinu prsu v rodině, onemocní.

4. Čím menší prsa, tím menší riziko zhoubného nádoru.
Neexistuje žádné spojení mezi velikostí prsou a výskytem rakoviny. Velká prsa mohou být složitější pro samovyšetření i pro mamograf, proto se může zdát, že jim lékaři věnují větší pozornost. Ženy s velikostí 70A by ale v žádném případě neměly spoléhat na to, že jsou jejich malá prsa před rakovinou v bezpečí.

Pochod proti rakovině prsu

Pět kilometrů dlouhý Avon pochod odstartuje tuto sobotu v 15:15 v Praze na Náměstí Republiky. Program začíná ve 14 hodin, jako vstupenku si koupíte tričko za 200 korun. Touto částkou pak bude Avon přispívat ženám na vyšetření mamografem nebo ultrazvukem.


5. Pravidelný screening vystavuje prsa radiaci, tudíž paradoxně pomáhá vzniku rakoviny.
Mamografické vyšetření skutečně funguje na bázi radiace, ale dávky, které žena při absolvování testu obdrží, jsou minimální. Výhody včasného zachycení nádoru bohatě vyvažují toto riziko, ostatně i při delším letu letadlem obdrží tělo mnohem větší dávku radiace, s níž si dokáže také poradit. Mamograf odhalí i maličkaté nádory, které ještě nejsou hmatatelné.

6. Časté létání způsobuje rakovinu, protože jsme během něj vystaveny radiaci.
Klidně létejte. Nikdy nebylo zjištěno, že by častější létání zvyšovalo riziko onemocnění rakovinou prsu.

7. Náraz do prsu může způsobit rakovinu prsu.
Úraz nikdy není původcem rakoviny. Často se však stane, že si žena náhodně po nějakém úrazu všimne, že v prsu něco má, a přisuzuje to úrazu nebo poranění při kojení a podobně.

8. Cysty v prsou jsou předstupněm rakoviny.
Nejsou, a nemají se dokonce ani operovat. Správně se tzv. punktují, tedy jejich obsah se vypouští jehlou. Ale je třeba je kontrolovat. V cystě může někdy vyrůst z výstelky cysty tzv. papilom. Ten se může výjimečně změnit v papilokarcinom. Přestože je pravděpodobnost výskytu tohoto jevu minimální, existuje a odborník ho umí diagnostikovat. Opravdu však nelze říci, že by cysta byla předstupněm rakoviny.

Žerty stranou

* První push-up podprsenka byla představena v roce 1961 v Kanadě.

* V březnu 2009 Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej čínských žvýkaček, které kromě svěžího dechu slibovaly ženám zvětšení poprsí. Obsahovaly totiž hormonální látky, které lze u nás získat jen na předpis.

* Největší poprsí má podle Guinnessovy knihy rekordů Norma Stitz, která má přes prsa 189 cm.9. Rakovině prsu se dá předejít zdravým způsobem života. Pokud tedy žena rakovinu dostane, může si za ni sama.
Není to pravda. Ačkoli existují ovlivnitelné rizikové faktory, jako například obezita, neumí lékaři stále ještě odpovědět na otázku, proč se u některých žen rakovina vyvine a u jiných ne. Řadu rizikových faktorů, jako je věk, genetické predispozice, hustota prsní tkáně či počet menstruačních cyklů, ovlivnit nejde. Proti rakovině prsu zatím není ani známá žádná účinná prevence. Zdravý životní styl, vyvážená strava, dostatek pohybu a minimum alkoholu a nikotinu sice vzniku rakoviny prsu nezabrání, jsou však předpokladem celkově zdravějšího, a tudíž na nemoc lépe připraveného organismu.

10. V Americe umí rakovině předejít speciálními léky, ale ty jsou pro české zdravotnictví příliš drahé.
To je naprostý nesmysl. Nikde na světě nejsou k dispozici preventivní léky proti rakovině prsu.

11. Je mi 25 let. Jsem na rakovinu prsu příliš mladá.
Každý rok onemocní rakovinou prsu desítky žen do třiceti let. Přestože se jedná jen asi o procento nově diagnostikovaných nádorů prsu, nízký věk vás před nemocí neuchrání.