Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jen brýlemi se na horách neochráníte. UV záření je silnější

Zdraví

  7:59
Pokud myslíte, že dostatečnou ochranou jsou dioptrické sluneční brýle nebo samozatmavovací skla, mýlíte se. Ačkoliv i obyčejná brýlová skla obsahují UV filtr, i přesto se UV záření k oku může dostávat také přes odrazy, které vznikají od zadní plochy brýlových obrub a skel.

Na horách (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Oko je téměř maximálně chráněno, pouze pokud máte nasazené kontaktní čočky s UV filtrem a k tomu ještě i sluneční brýle,“ vysvětluje optometrista Pavel Beneš, Ph.D. z Katedry optometrie a ortoptiky LF MU v Brně.

Bezpečí dítěte při zimních sportech souvisí i s jeho zrakem

„Na hory jsou ideální hypergelové kontaktní čočky, které jsou inspirované fyziologií lidského oka a tak propouští potřebné množství kyslíku, aby oko zůstalo zdravé a bílé. Navíc v sobě mají zakomponovanou složku blokující škodlivé UV záření. Pokud tedy k hypergelovým kontaktním čočkám a slunečním brýlím přidáte kšiltovku, uděláte pro sebe maximum,“ zakončuje Beneš.

Účinky působení UV záření se projevují až s odstupem několika hodin. „Na předním segmentu oka se z pohledu optometristy zaměřujeme na poškození rohovky, které se týká zejména jejího epitelu a to ztrátou krycích buněk. Zvýšený efekt UV záření pak může být do určité míry odpovědný za vznik rohovkového nádorového bujení,“ říká Beneš.

Užívání přileb při lyžování nesnížilo počet zranění mozku

Ačkoliv i obyčejná skla v brýlích zabraňují průchodu UV záření, i přesto může být vaše oko vystaveno negativním účinkům tohoto záření. „Na horách je důležité používat sluneční brýle,“ říká Beneš a varuje: „Protože pokud mhouříte, UV záření se částečně dostane do oka a stále bude působit na části, které budou otevřené – spojivka, rohovka, bělima, víčka,“ uzavírá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!