Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Kataru je na sport horko. Lidé budou cvičit v nákupních centrech

Zdraví

  15:00
DAUHÁ - Katarské úřady si již dlouhou dobu lámou hlavu, jak řešit rozšířenou obezitu v zemi. V metropoli Dauhá byly vybudovány luxusní sportovní stadiony, parky i přepychová pobřežní promenáda s fitness hřišti. Katar hostil amatérské běžecké závody se štědrými finančními odměnami pro vítěze a zřídil bezplatné monitorovací stanice, kde si občané, kteří jsou údajně nejbohatší a také šestí nejtlustší na světě, mohou nechat změřit index tělesné hmotnosti (BMI) a krevní tlak, píše list The International Herald Tribune.

Zahalená žena (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jediná věc, která sportování nepřeje a kterou ani obrovské bohatství Kataru nemůže změnit, je počasí. Teploty v zemi šplhají po šest měsíců v roce k 38 stupňům Celsia, takže pouhá procházka venku, natož pak provozování nějakého sportu, se stává hotovým utrpením. V létě, kdy se na teploměru objevují i hodnoty těsně pod 50 stupni Celsia, jsou jedinými chodci ve městech imigranti.

ČTĚTE TAKÉ:

Nyní katarské sportovní a zdravotnické úřady zahájily nový ambiciózní program, který chce oslovit Katařany tam, kde tráví velké množství svého času, a sice v klimatizovaných nákupních střediscích. Programu se účastní čtyři z největších nákupních center emirátu, která vydala mapy s trasami možných pochodů doprovázené informacemi, kolik kalorií během pochodů dotyčný spálí. Centra také otvírají své prostory dvě hodiny před začátkem provozní doby obchodů pro ty, kteří si nepřejí, aby jejich sportování rušil konzum.

Čisté prostředí a bezpečnost

"Procházky v nákupních centrech jsou dokonalým cvičením. Kromě kontrolované teploty vzduchu využívají také čisté a bezpečné prostředí," píše se v jedné z propagačních brožur akce, která je součástí širší snahy přimět obyvatele Kataru, aby "udělali denně minimálně 10 tisíc kroků".

Organizátoři přitom účastníky ujišťují, že se jedná o nesoutěžní, rekreační, společenskou aktivitu, která v žádném případě nemusí být namáhavá a při které se člověk nemusí zapotit. Svědčí o tom i navrhované trasy a doporučená rychlost, které očividně berou ohledy i na prohlížení výloh.

V nákupním centru Hyatt Plaza navrhovaná cesta, jež se jakousi shodou okolností vine kolem všech obchodů střediska, zahrnuje 1200 kroků a předpokládá spálení 70 kalorií. Doporučené trvání je 12 minut, takže spíš než o energické chůzi lze mluvit o loudání.

Fotbal v tropickém vedru

Sponzoři akce patří pod vládní nadaci Aspire Zone, mezi jejíž úkoly se řadí propagace profesionálních sportů v Kataru a která se podílí na přípravách mistrovství světa ve fotbale v roce 2022. Organizace FIFA šokovala svět, když pořadatelství šampionátu, konaného tradičně v létě, přidělila Kataru.

Vyhlídky na zápasy v úmorných vedrech vyvolaly bouřlivé diskuse a přinesly dva návrhy - že by se mistrovství mohlo konat v zimě či že by celý tucet obřích katarských stadionů byl vybaven klimatizací.

Obezita je v emirátu citlivým tématem. Data mezinárodní asociace pro studium obezity ukazují, že Katar má největší míru obezity na Blízkém východě a horší hodnoty už jsou prakticky pouze v zemích jižního Tichomoří.

Obezita v Kataru

Asi 34 procent katarských mužů a 45 procent žen je obézních, tedy mají hodnotu BMI vyšší než 30. Tato čísla navíc ještě patrně nesdělují celou pravdu. Zakládají se totiž na celkovém počtu obyvatel emirátu, který se udává kolem 1,9 milionu. Většinu populace ale tvoří migrační dělníci; katarských Arabů je pouze asi 250 tisíc.

Vzhledem k tomu, že imigranti jsou z velké části stavební dělníci a dělníci vykonávající jiné manuální práce, dá se předpokládat, že míra obezity mezi katarskými Araby je pravděpodobně ještě vyšší, než naznačují souhrnná data, píše deník The International Herald Tribune.

Zahájení pochodů pro zdraví v nákupních střediscích před dvěma týdny bylo vládním tiskem označeno za velký úspěch. Zapojila se do něj údajně zhruba tisícovka lidí, které přilákalo i rozdávání krokoměrů a losovací soutěže o iPhony a notebooky. Jenže po počátečním zájmu nadšení ochablo, jak znají ze zkušenosti majitelé fitness center, a nákupní střediska jsou v hodinách vyhrazených pro cvičení již zase téměř prázdná.

Katařané se na vládní iniciativu dívají převážně skepticky. "Osobně se domnívám, že chtějí donutit lidi trávit víc času v nákupních centrech, aby ještě víc utráceli," říká devětadvacetiletý vládní zaměstnance Chálid Jazídí.

Patnáctiletý student soukromé britské školy Muhammad Sálik nemá potřebu víc sportovat, protože je věřící. "Když se pětkrát denně modlíte, spálíte 880 kalorií," tvrdí.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat