Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klienti německých prostitutek musí povinně užívat kondomy

Zdraví

  6:19
BERLÍN - Klienti německých prostitutek zřejmě budou brzy muset povinně používat kondomy. Ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová připravuje příslušný zákon, jehož cílem je zlepšit ochranu zdraví prostitutek. Pracovnice v sexuálních službách ale úpravu kritizují, obávají se, že po zavedení zákona se stanou terčem policejní šikany.
Kondom

Kondom foto: Shutterstock

Prostituce je v Německu velmi rozsáhlé odvětví, podle odborníků dosahuje každý rok obratu 15 miliard eur (418 miliard korun), což odpovídá ročním tržbám automobilky Porsche. Německé zákony však prostituci regulují jen ve velmi omezené míře a vláda kancléřky Angely Merkelové chce nyní právní rámec pro nejstarší povolání světa zpřísnit.

K TÉMATU:

Mezi koaličními křesťanskými demokraty (CDU/CSU) a socialisty (SPD) sice panují spory o to, zda stanovit minimální věk pro prostitutky na 21 let, už nyní se ale obě strany shodly na zavedení povinného užívání kondomů.

Schwesigová chce novým zákonem zlepšit ochranu zdraví prostitutek. Podle ministryně by nový zákon posílil postavení žen při jednání se zákazníky a usnadnil by jim odmítání mužů, kteří trvají na nechráněném sexu a vystavují tak sebe i prostitutky riziku nakažení sexuálně přenosnou chorobou.

Pokuta za nechráněný sex

Pracovnice v sexuálních službách se ale obávají, že zákon bude sloužit jako nástroj pro jejich šikanování. "Zavedení trestů postihne někoho jiného, než by bylo třeba," řekla týdeníku Der Spiegel pod podmínkou anonymity ředitelka nevěstince v Saarbrückenu. "Zpravidla to nejsou ženy, kdo požaduje nechráněný sex. Jsou to jejich zákazníci. Ale v praxi to dopadne tak, že je nikdo postihovat nebude," uvedla žena.

Opírá se přitom o zkušenosti z Bavorska, které zavedlo povinné užívání kondomů při styku s prostitutkami už v roce 2001. Policisté v největší německé spolkové zemi od té doby provádějí kontroly v nevěstincích a pokud přistihnou pár při nechráněném sexu, dostanou prostitutka i její klient úřední varování. Pokud se stejná osoba dopustí činu podruhé, čeká ji pokuta 300 eur (zhruba 8500 korun), která se při dalším přečinu zdvojnásobuje. Podle bavorských úředníků však dosud byly pokuty udělovány téměř výhradně prostitutkám, jen v minimálním počtu případů byl finančně potrestán i klient.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat