Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Klienti německých prostitutek musí povinně užívat kondomy

Kondom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kondom | foto: Shutterstock

BERLÍN Klienti německých prostitutek zřejmě budou brzy muset povinně používat kondomy. Ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová připravuje příslušný zákon, jehož cílem je zlepšit ochranu zdraví prostitutek. Pracovnice v sexuálních službách ale úpravu kritizují, obávají se, že po zavedení zákona se stanou terčem policejní šikany.

Prostituce je v Německu velmi rozsáhlé odvětví, podle odborníků dosahuje každý rok obratu 15 miliard eur (418 miliard korun), což odpovídá ročním tržbám automobilky Porsche. Německé zákony však prostituci regulují jen ve velmi omezené míře a vláda kancléřky Angely Merkelové chce nyní právní rámec pro nejstarší povolání světa zpřísnit.

K TÉMATU:

Mezi koaličními křesťanskými demokraty (CDU/CSU) a socialisty (SPD) sice panují spory o to, zda stanovit minimální věk pro prostitutky na 21 let, už nyní se ale obě strany shodly na zavedení povinného užívání kondomů.

Schwesigová chce novým zákonem zlepšit ochranu zdraví prostitutek. Podle ministryně by nový zákon posílil postavení žen při jednání se zákazníky a usnadnil by jim odmítání mužů, kteří trvají na nechráněném sexu a vystavují tak sebe i prostitutky riziku nakažení sexuálně přenosnou chorobou.

Pokuta za nechráněný sex

Pracovnice v sexuálních službách se ale obávají, že zákon bude sloužit jako nástroj pro jejich šikanování. "Zavedení trestů postihne někoho jiného, než by bylo třeba," řekla týdeníku Der Spiegel pod podmínkou anonymity ředitelka nevěstince v Saarbrückenu. "Zpravidla to nejsou ženy, kdo požaduje nechráněný sex. Jsou to jejich zákazníci. Ale v praxi to dopadne tak, že je nikdo postihovat nebude," uvedla žena.

Opírá se přitom o zkušenosti z Bavorska, které zavedlo povinné užívání kondomů při styku s prostitutkami už v roce 2001. Policisté v největší německé spolkové zemi od té doby provádějí kontroly v nevěstincích a pokud přistihnou pár při nechráněném sexu, dostanou prostitutka i její klient úřední varování. Pokud se stejná osoba dopustí činu podruhé, čeká ji pokuta 300 eur (zhruba 8500 korun), která se při dalším přečinu zdvojnásobuje. Podle bavorských úředníků však dosud byly pokuty udělovány téměř výhradně prostitutkám, jen v minimálním počtu případů byl finančně potrestán i klient.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!