Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Klima tropů může dělat potíže seniorům

Senioři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senioři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Zejména na počátku pobytu v tropech způsobuje cestovatelům problém teplé počasí a vysoká vlhkost vzduchu. Špatně spí, bolí je hlava a trpí nechutenstvím. Nejsnáze si zvyknou mladí muži, hlavně sportovci, nejhůř senioři, chronicky nemocní a obézní lidé.

Podle lékaře Rastislava Maďara urychlí přizpůsobení nezvyklému klimatu dostatek tekutin, alespoň 2,5 až 3 litry denně, v tropických vedrech až pět litrů. Pít by se mělo v menších dávkách a častěji. Nejlepší je komerčně balená voda, kterou si člověk sám odpečetí. Sůl ztracenou pocením si cestovatel doplní polévkami a jídlem, které si osolí víc než obvykle.

Aklimatizaci pomáhá časté sprchování a procházky, naopak alkohol a nadměrné kouření ji zpomalují, varuje lékař.

Na dovolené hrozí úpal i úžeh
V tropickém a subtropickém klimatu hrozí tepelný úpal, zvlášť když má cestovatel nevzdušné oblečení z umělých vláken a dlouhodobě se namáhá. Úpal se projeví slabostí, bolestí hlavy, nejistou chůzí, závratěmi, případně i křečemi a krátkou poruchou vědomí.

První pomoc spočívá v přesunu na chladnější místo, pacient by měl ležet se zvednutýma nohama. Pomáhají chladivé obklady a dostatek tekutin, ne alkohol či káva. Při závažnějších obtížích je nutno přivolat lékaře.

Úžeh na rozdíl od úpalu vzniká přímým působením slunečních paprsků. Postiženého trápí zvýšená teplota, bolest hlavy, zimnice a nevolnost. Kůže zčervená, bolí, objeví se na ní puchýře. Hojení pomáhá kyselé mléko, jogurt nebo přípravky z lékárny s panthenolem. Puchýře se nesmějí odstraňovat, hrozí infekce. Prasklý puchýř se musí natřít antibiotickou mastí a překrýt sterilní gázou.

Jakou ochranu používat?
Ochranu před úžehem poskytují oleje a krémy s vysokým faktorem, kůži je nutno natírat každé dvě hodiny, hlavně když se člověk silně potí nebo se koupal. Vyplatí se vyhnout slunci mezi 11:00 až 15:00. Mimořádná opatrnost je podle Maďara na místě u malých dětí, mají pokožku tenčí a citlivější.

Maďar nedoporučuje opalovací krémy pro děti do půl roku, vhodnou ochranou pro ně je pobyt na stinných místech, vzdušný oděv a klobouček.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...