Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Klíšťovou encefalitidou se v Česku do konce září nakazilo o pětinu lidí víc než loni

Klíště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště | foto: Shutterstock

Praha Do konce září se v Česku nakazilo klíšťovou encefalitidou asi o pětinu lidí víc než loni, onemocnělo 665 lidí. Zhruba stejně jako loni bylo případů lymské boreliózy (2832). Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Za září přibylo 77 nových případů, uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě Vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl. Nejvíc případů bylo v Jihočeském, Jihomoravském kraji a na Vysočině.

„Doba, kdy klíšťata nejsou aktivní, je jen několik měsíců. Případy nemoci se běžně objevují od dubna do prosince, záleží na meteorologických podmínkách,“ uvedla primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Klíšťata se přestávají v přírodě vyskytovat až v době, kdy teploty klesnou pod pět stupňů Celsia. Loni tak téměř polovina lidí onemocněla až v podzimních měsících. Podle Rastislava Maďara z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity dochází k nákaze virem encefalitidy už po dvou hodinách od přisátí klíštěte, u boreliózy po 24 hodinách.

Borelióza způsobená bakteriemi se léčí antibiotiky, u virové encefalitidy je možné jen mírnit příznaky. V první fázi připomínají chřipku, objeví se bolest svalů, slabost a zvýšená teplota. Po několika dnech zlepšení se pak může projevit silná bolest hlavy, světloplachost a zvracení. Komplikací choroby může být postižení nervů, obrna horních končetin nebo poruchy sluchu.

Také u boreliózy se nejčastěji objeví nejdříve únava, bolest hlavy a teplota. Typickou červenou skvrnu s vybledlým středem kolem místa přisátí klíštěte má asi jen polovina pacientů. V druhé fázi nemoci mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce.

Zatímco na vakcíně proti borelióze odborníci včetně českých teprve pracují, proti klíšťové encefalitidě je možné se očkovat. „V roce 2019 byla v ČR proočkovanost alespoň jednou dávkou vakcíny 29 procent,“ uvedl Kynčl. Vakcínu je třeba opakovat třikrát, chrání už po druhé dávce za 14 dní. Cena jedné dávky 940 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny až 1500 korun ročně.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!