Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klíšťovou encefalitidou se v Česku do konce září nakazilo o pětinu lidí víc než loni

Zdraví

  11:30
Praha - Do konce září se v Česku nakazilo klíšťovou encefalitidou asi o pětinu lidí víc než loni, onemocnělo 665 lidí. Zhruba stejně jako loni bylo případů lymské boreliózy (2832). Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Jak na nemoci od klíšťat? Encefalitida a borrelióźa nejsou jedinými strašáky

Za září přibylo 77 nových případů, uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě Vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl. Nejvíc případů bylo v Jihočeském, Jihomoravském kraji a na Vysočině.

„Doba, kdy klíšťata nejsou aktivní, je jen několik měsíců. Případy nemoci se běžně objevují od dubna do prosince, záleží na meteorologických podmínkách,“ uvedla primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Klíšťata se přestávají v přírodě vyskytovat až v době, kdy teploty klesnou pod pět stupňů Celsia. Loni tak téměř polovina lidí onemocněla až v podzimních měsících. Podle Rastislava Maďara z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity dochází k nákaze virem encefalitidy už po dvou hodinách od přisátí klíštěte, u boreliózy po 24 hodinách.

Borelióza způsobená bakteriemi se léčí antibiotiky, u virové encefalitidy je možné jen mírnit příznaky. V první fázi připomínají chřipku, objeví se bolest svalů, slabost a zvýšená teplota. Po několika dnech zlepšení se pak může projevit silná bolest hlavy, světloplachost a zvracení. Komplikací choroby může být postižení nervů, obrna horních končetin nebo poruchy sluchu.

Encefalitida na vrcholu. Výskyt nemoci se každý rok zvětšuje

Také u boreliózy se nejčastěji objeví nejdříve únava, bolest hlavy a teplota. Typickou červenou skvrnu s vybledlým středem kolem místa přisátí klíštěte má asi jen polovina pacientů. V druhé fázi nemoci mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce.

Zatímco na vakcíně proti borelióze odborníci včetně českých teprve pracují, proti klíšťové encefalitidě je možné se očkovat. „V roce 2019 byla v ČR proočkovanost alespoň jednou dávkou vakcíny 29 procent,“ uvedl Kynčl. Vakcínu je třeba opakovat třikrát, chrání už po druhé dávce za 14 dní. Cena jedné dávky 940 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny až 1500 korun ročně.

Autor:

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...