Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Konec kouzelné pilulky? Češky se antikoncepci vyhýbají, jeden z důvodů je i to, že častěji střídají partnery


Antikoncepce | foto: Pixabay.com

Premium
Jen máloco dokáže vyvolat tolik silných emocí a doslova spustit bouři, jako tahle malinká pilulka. Od okamžiku, kdy se v roce 1960 poprvé na americkém trhu objevil přípravek Enovid (socialistické Československo dokázalo vyrobit první hormonální antikoncepci Antigest Spofa už v roce 1965) doprovází tuto antikoncepční metodu zatracování i nadšení, které se mísí s obavami o budoucnost žen.

Ani po šedesáti letech, co se pilulka stala běžnou součástí celé škály antikoncepčních metod, emoce, které vyvolává, neslábnou. Spíš naopak. Čeká snad hormonální antikoncepci definitivní soumrak?

Jisté je jedno, počet Češek, které pilulku opouští nebo dokonce nikdy nezačaly s jejich užíváním, roste. Mladé ženy se tak v tomto ohledu liší od generace svých matek nebo dokonce babiček, včetně vyhraněnějšího postoje k hormonální antikoncepci jako takové. Proč tomu tak je, ale není zcela jasné. I přes to, jak velký fenomén je ochrana proti početí, spolehlivých vědeckých dat, která by nabídla vysvětlení ztráty zájmu o hormonální antikoncepci, je pomálu. O to větší je prostor ke spekulacím a dohadům. Přesto, nebýt pilulky, životy českých žen a jejich plány ohledně mateřství by byly dost jiné. Není náhodou, že Světová zdravotnická organizace zařadila hormonální antikoncepci na seznam „nezbytných“ léků pro reprodukční zdraví.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat