Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Konec kouzelné pilulky? Češky se antikoncepci vyhýbají, jeden z důvodů je i to, že častěji střídají partnery


Antikoncepce | foto: Pixabay.com

Premium
Jen máloco dokáže vyvolat tolik silných emocí a doslova spustit bouři, jako tahle malinká pilulka. Od okamžiku, kdy se v roce 1960 poprvé na americkém trhu objevil přípravek Enovid (socialistické Československo dokázalo vyrobit první hormonální antikoncepci Antigest Spofa už v roce 1965) doprovází tuto antikoncepční metodu zatracování i nadšení, které se mísí s obavami o budoucnost žen.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Ani po šedesáti letech, co se pilulka stala běžnou součástí celé škály antikoncepčních metod, emoce, které vyvolává, neslábnou. Spíš naopak. Čeká snad hormonální antikoncepci definitivní soumrak?

Jisté je jedno, počet Češek, které pilulku opouští nebo dokonce nikdy nezačaly s jejich užíváním, roste. Mladé ženy se tak v tomto ohledu liší od generace svých matek nebo dokonce babiček, včetně vyhraněnějšího postoje k hormonální antikoncepci jako takové. Proč tomu tak je, ale není zcela jasné. I přes to, jak velký fenomén je ochrana proti početí, spolehlivých vědeckých dat, která by nabídla vysvětlení ztráty zájmu o hormonální antikoncepci, je pomálu. O to větší je prostor ke spekulacím a dohadům. Přesto, nebýt pilulky, životy českých žen a jejich plány ohledně mateřství by byly dost jiné. Není náhodou, že Světová zdravotnická organizace zařadila hormonální antikoncepci na seznam „nezbytných“ léků pro reprodukční zdraví.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: