Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kontaktní čočky mohou změnit styl a image

Zdraví

  14:38
Kontaktní čočky nejen zlepšují vidění, ale také změní styl a image člověka. Využívají se pro kosmetické přebarvení duhovky a mohou být nápadným až extravagantním módním doplňkem.
Kontaktní čočky - ilustrační foto.

Kontaktní čočky - ilustrační foto. foto: ČTK

Kontaktní čočky jsou praktické, hygienické a zároveň napravují oční vady. Podle specialistů je jejich nošení považováno za součást úsilí o zdravý způsob života.

"Barevné tónovací kontaktní čočky jsou vnímány převážně jako módní trend. Jsou ale k dispozici v různých dioptrických hodnotách. Mohou přirozeně měnit vzhled očí a zároveň korigovat krátkozrakost či dalekozrakost," řekla členka rady České kontaktologické společnosti Svatava Háčiková.

Vlčí pohled. Kontaktní čočky používají i modelky na přehlídkách.

Upozornila, že barevné čočky se využívají zejména k ozvláštnění vzhledu. Takzvané crazy vzorky, jejichž majitel získá pohled kočky, leoparda nebo mimozemšťana, si oblíbila zejména mládež. Na výběr jsou také různé barvy včetně safírové, kaštanové nebo zelené. Prodávají se krycí i tónovací čočky, které jen zvýrazňují přirozenou barvu očí.

Podle statistik společnosti Johnson & Johnson Vision Care je v České republice a na Slovensku více než 7,5 milionu lidí, kteří potřebují nejrůznější korekci zraku. Pouze zhruba 300 tisíc z nich, tedy asi čtyři procenta, používají kontaktní čočky. V západní Evropě je procento uživatelů téměř dvojnásobné, v USA je to zhruba 15 procent a v Japonsku se jejich počet blíží 20 procentům. Průzkumy zároveň naznačují, že je v Česku a na Slovensku mírně vyšší zájem o barevné dioptrické čočky než o čiré.

Oblíbené jsou čočky na jedno použití
Většina prodávaných měkkých kontaktních čoček jsou výrobky určené především ke korekci zrakových vad. Zájemci o kontaktní čočky preferují poslední dobou výrobky určené pro jedno použití. Z materiálů se pak prosazují produkty ze silikonovo-hydrogelových materiálů. Novinkou jsou jednodenní silikonovo-hydrogelové čočky, které se již objevily také na českém trhu.

Jejich výhodou je podle prezidenta České kontaktologické společnosti Pavla Rezka vysoká propustnost kyslíku. Na tiskové konferenci věnované prezentaci produktu upozornil, že tento moderní výrobek nepůsobí červenání očí a poskytuje ochranu před UV zářením. "Ideální vlastnosti moderní kontaktní čočky jsou čtyři: čočka by měla být hladká a pružná, vysoce smáčivá, propustná pro kyslík a chránit proti UV záření," řekl.

Při sportu nebo v létě, kdy je žádoucí společně s dioptrickou korekcí zraku nosit i brýle s ochranou proti UV záření, jsou podle specialistů čočky podstatně vhodnější než brýle. Lidé je prý stále častěji využívají také pro společenské události.

Změnit barvu očí? Není problém
Tónovací čočky mohou podle odborníků lehce zkreslovat vnímání barev. "Krycí kontaktní čočky mají barevnou duhovku a čirou zornici, tedy střed čočky.

Mohou tak poněkud zužovat periferní vidění za šera a ve tmě. Jsou vhodné spíše pro společenské příležitosti. Lidé s vysokými nároky na vidění, například řidiči, by měli zvážit jejich použití," zdůraznila Háčiková.

Barevné kontaktní čočky vyžadují stejnou péči jako jiné čočky určené ke korekci zraku a aplikovat by je měl výhradně specialista.

Kosmetické kontaktní čočky se využívají ke změně vzhledu, ale také při některých vrozených, poúrazových nebo pooperačních stavech. Vhodné jsou, když chybí část duhovky nebo je zornice abnormálně rozšířená. Podle Háčikové pomáhají snížit oslnění oka. "Speciálním typem kosmetických čoček jsou čočky s černou zornicí a barevnou duhovkou, které slouží k výrazné úpravě vzhledu nevidoucího oka po úrazech nebo závažných očních onemocněních," vysvětlila.

Podle oftalmologů je pomocí kontaktních čoček možné korigovat krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Oproti brýlím poskytují plné periferní vidění. Jejich nositeli mohou být lidé všech věkových skupin. Nákup by ale vždy měli konzultovat s kontaktologem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!