Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Krev prozradí pravý věk

Krev (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krev (ilustrační foto) | foto: Archiv LN

Jak se dá zjistit skutečný věk lidského těla? Stačí prý prostý odběr krve. V té je totiž přítomen jakýsi molekulární teploměr stáří. Protein, jehož množství v těle a v krvi roste s věkem, nese název p16INK4a. Jak informoval odborný časopis Aging Cell, objevili ho vědci z americké univerzity v Severní Karolíně.

Tento „tajemný“ protein může ale pomoci i v jiných situacích. Díku rychlému testu, kterému předchází jednoduchý odběr krve, vědci mohou zjistit skutečný věk orgánů. Ten samozřejmě přímo souvisí s životním stylem jednotlivců. Odborníci to tak ocení především při transplantacích. Pomůže to také k odhadu, jak dlouho se po nějakém chirurgickém zákroku bude pacient zotavovat.

Již před pěti lety stejný vědecký tým zjistil, že p16INK4a vyrábí gen ničící nádory. Odhalili tehdy, že přímo zodpovídá za proces stárnutí, který postihuje kmenové buňky orgánů. Ty slouží k náhradě orgánů a tkání. S přibývajícími lety ale ztrácejí schopnost vyrábět nové buňky a tím udržovat tělo mladé. To tedy nezadržitelně stárne.
 
Dalších několik let se tak tým snažil najít způsob, jak změřit jeho množství. Až nyní vědci u člověka zjistili, že protein p16INK4a s postupujícím věkem v lidském těle a v krvi narůstá.

„Sice nevíme, zda test na p16INK4a odráží patřičně buněčný věk všech orgánů a tkání, ale věříme, že to je první krok k měření zdravotního stavu transplantovaného orgánu, k měření toho, kdy se pacient zotaví ze zákroku a kdy bude možno u člověka s onkologickým onemocněním konstatovat otravu léky,“ uvedli experti v čele s jedním z hlavních autorů studie, univerzitním profesorem Normanem Sharplessem.

Své předpoklady si odborníci ověřili u 170 zdravých lidí. Ti v rámci výzkumu vyplňovali dotazník o svém dosavadním i současném zdravotním stavu a o svých životních návycích. Z výsledků vyplynulo, že množství proteinu p16INK4a roste geometrickou řadou s věkem každého jednotlivce. Zároveň odhalili, že pokud měl některý z dotazovaných nějaké špatné návyky, jako je například kouření, mělo to poměrně velký vliv na přítomné množství proteinu. Vědci také zjistili, že celkové množství kupodivu s problémem obezity souvisí jen málo.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!