Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Krev prozradí pravý věk

Krev (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krev (ilustrační foto) | foto: Archiv LN

Jak se dá zjistit skutečný věk lidského těla? Stačí prý prostý odběr krve. V té je totiž přítomen jakýsi molekulární teploměr stáří. Protein, jehož množství v těle a v krvi roste s věkem, nese název p16INK4a. Jak informoval odborný časopis Aging Cell, objevili ho vědci z americké univerzity v Severní Karolíně.

Tento „tajemný“ protein může ale pomoci i v jiných situacích. Díku rychlému testu, kterému předchází jednoduchý odběr krve, vědci mohou zjistit skutečný věk orgánů. Ten samozřejmě přímo souvisí s životním stylem jednotlivců. Odborníci to tak ocení především při transplantacích. Pomůže to také k odhadu, jak dlouho se po nějakém chirurgickém zákroku bude pacient zotavovat.

Již před pěti lety stejný vědecký tým zjistil, že p16INK4a vyrábí gen ničící nádory. Odhalili tehdy, že přímo zodpovídá za proces stárnutí, který postihuje kmenové buňky orgánů. Ty slouží k náhradě orgánů a tkání. S přibývajícími lety ale ztrácejí schopnost vyrábět nové buňky a tím udržovat tělo mladé. To tedy nezadržitelně stárne.
 
Dalších několik let se tak tým snažil najít způsob, jak změřit jeho množství. Až nyní vědci u člověka zjistili, že protein p16INK4a s postupujícím věkem v lidském těle a v krvi narůstá.

„Sice nevíme, zda test na p16INK4a odráží patřičně buněčný věk všech orgánů a tkání, ale věříme, že to je první krok k měření zdravotního stavu transplantovaného orgánu, k měření toho, kdy se pacient zotaví ze zákroku a kdy bude možno u člověka s onkologickým onemocněním konstatovat otravu léky,“ uvedli experti v čele s jedním z hlavních autorů studie, univerzitním profesorem Normanem Sharplessem.

Své předpoklady si odborníci ověřili u 170 zdravých lidí. Ti v rámci výzkumu vyplňovali dotazník o svém dosavadním i současném zdravotním stavu a o svých životních návycích. Z výsledků vyplynulo, že množství proteinu p16INK4a roste geometrickou řadou s věkem každého jednotlivce. Zároveň odhalili, že pokud měl některý z dotazovaných nějaké špatné návyky, jako je například kouření, mělo to poměrně velký vliv na přítomné množství proteinu. Vědci také zjistili, že celkové množství kupodivu s problémem obezity souvisí jen málo.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!