Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kuřáků v Británii ubývá. Je jich nejméně za posledních 70 let

Kuřák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Podíl dospělých kuřáků v Británii loni klesl na nejnižší úroveň od 40. let minulého století, kdy se začaly provádět záznamy. Vyplývá to z oficiálních čísel, o kterých dnes informoval server listu The Guardian. Statistici nicméně upozorňují, že způsob získávání dat se v průběhu let měnil.

Podle údajů britského statistické úřadu (ONS) se podíl dospělých kuřáků v Británii loni snížil na 18,7 procenta z 19,8 procenta v předešlém roce. ONS začal data sbírat až v roce 1974, kdy podle něj kouřilo 45 procent Britů a Britek, z toho 52 procent mužů a 41 procent žen.

Tabákové firmy začaly se sběrem dat už ve 40. let a tehdy v Británii kouřila více než polovina lidí starších 16 let. Mezi muži přitom byly kuřáky dvě třetiny. Podíl kuřaček se na nejvyšší hodnoty dostal na konci 60. let. Výrobci tabáku se na mnoha vyspělých trzích potýkají s klesající poptávkou po cigaretách. Na vině bývají vyšší daně na tabákové výrobky, větší povědomí o zdravotních rizicích kouření, a například v Evropě také regionální ekonomika oslabená krizí.

ČTĚTE TAKÉ:

Na složité ekonomické podmínky, tlak v podobě spotřebních daní a nelegální obchod poukazuje i tabákový koncern Japan Tobacco International (JTI), podle něhož tyto faktory přispěly k poklesu objemu na mnoha důležitých evropských trzích. Firma podle serveru BBC uvedla, že kvůli citelným změnám, které zasahují její aktivity po celém světě, provádí restrukturalizaci výrobních zařízení a zahájila jednání o návrzích uzavřít továrny v Severní Irsku a v Belgii. Uzavřeny by měly být do roku 2018. Koncern by výrobu mohl přesunout do Polska a Rumunska, což je zatím ještě předmětem jednání.

Divize koncernu JTI Gallaher, která sídlí v Británii a vyrábí cigarety značek Silk Cut či Benson & Hedges, podle BBC uzavře továrnu v severoirském hrabství Antrim. O práci přijde zhruba 800 lidí. JTI převzala Gallaher v roce 2007.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...