Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kuřáků v Británii ubývá. Je jich nejméně za posledních 70 let

Kuřák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Podíl dospělých kuřáků v Británii loni klesl na nejnižší úroveň od 40. let minulého století, kdy se začaly provádět záznamy. Vyplývá to z oficiálních čísel, o kterých dnes informoval server listu The Guardian. Statistici nicméně upozorňují, že způsob získávání dat se v průběhu let měnil.

Podle údajů britského statistické úřadu (ONS) se podíl dospělých kuřáků v Británii loni snížil na 18,7 procenta z 19,8 procenta v předešlém roce. ONS začal data sbírat až v roce 1974, kdy podle něj kouřilo 45 procent Britů a Britek, z toho 52 procent mužů a 41 procent žen.

Tabákové firmy začaly se sběrem dat už ve 40. let a tehdy v Británii kouřila více než polovina lidí starších 16 let. Mezi muži přitom byly kuřáky dvě třetiny. Podíl kuřaček se na nejvyšší hodnoty dostal na konci 60. let. Výrobci tabáku se na mnoha vyspělých trzích potýkají s klesající poptávkou po cigaretách. Na vině bývají vyšší daně na tabákové výrobky, větší povědomí o zdravotních rizicích kouření, a například v Evropě také regionální ekonomika oslabená krizí.

ČTĚTE TAKÉ:

Na složité ekonomické podmínky, tlak v podobě spotřebních daní a nelegální obchod poukazuje i tabákový koncern Japan Tobacco International (JTI), podle něhož tyto faktory přispěly k poklesu objemu na mnoha důležitých evropských trzích. Firma podle serveru BBC uvedla, že kvůli citelným změnám, které zasahují její aktivity po celém světě, provádí restrukturalizaci výrobních zařízení a zahájila jednání o návrzích uzavřít továrny v Severní Irsku a v Belgii. Uzavřeny by měly být do roku 2018. Koncern by výrobu mohl přesunout do Polska a Rumunska, což je zatím ještě předmětem jednání.

Divize koncernu JTI Gallaher, která sídlí v Británii a vyrábí cigarety značek Silk Cut či Benson & Hedges, podle BBC uzavře továrnu v severoirském hrabství Antrim. O práci přijde zhruba 800 lidí. JTI převzala Gallaher v roce 2007.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...