Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvalitní čaj působí jako lék i zdroj potěšení

Zdraví

  11:50
PRAHA - Čaj je lékem, který stimuluje dobrou náladu a má blahodárné účinky na lidské zdraví. Kvalitní čaj je ale i nápojem, jehož pití bychom si měli dostatečně vychutnat, a přitom nemusí být nutně drahý, tvrdí čajový expert Dilhan C. Fernando.
Čajovna - ilustrační foto

Čajovna - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Je prokazatelné, že pití čaje je zdravé. Několik šálků denně stimuluje dobrou náladu a má blahodárné účinky na lidský organismus. Kvalitní čaj ale není jen lékem, ale také nápojem, jehož pití by pro nás mělo být zdrojem potěšení z jeho chuti," řekl Fernando.

Podle Fernanda nemusí být kvalitní čaj nutně drahý. "Kvalitní čaj může být i v sáčcích, problém je spíš v jejich obsahu. Čaj obecně trpí politikou akčních slev obchodních řetězců. Když uvidíte velkou slevu, koupíte si klidně nekvalitní čaj. Přitom cenový rozdíl mezi kvalitním čajem a tím podřadným může být jen nepatrný," uvedl Fernando. Obecně podle něj platí, že šálek dobrého, kvalitního čaje stojí méně než šálek kvalitní kávy.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeden čajový sáček je ideální zalít 250 mililitry vody. Zelený čaj by se měl louhovat pouze dvě minuty, černý čaj tři až pět minut. Obsahují přitom stejné množství antioxidantů, rozdíl je jen v jejich druhu. K zalití čaje by měla nejlépe posloužit voda natočená z vodovodního kohoutku.

Pro správné vychutnání čaje je velmi důležité používat vhodný čajový servis. "Člověk vnímá nejprve očima, proto je nejlepší tenký, bílý porcelán, vynikne tak barva čaje," konstatoval Fernando.

"Samotná degustace čaje probíhá stejně jako degustace vína. Čtyřicet procent chuti vnímáme jazykem, zbytek ostatními smysly. Je důležité tekutinu správně nasát, což by mělo být doprovázeno poměrně hlasitým zvukem, a nechat ji chvilku poválet na jazyku. Tím si nejlépe vychutnáte tu chuť," poznamenal Fernando.

Čaj je možné pít také k nejrůznějším typům jídel. Velmi dobře chutná zejména v kombinaci s různými druhy sýrů. "Když budete pít lehký čaj, je k němu vhodný tučný sýr," dodal Fernando.

Autoři: ,
Témata: čaj, pití, šálek, Praha

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat