Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Léčba epilepsie je v Česku kvalitní, scházejí ale sociální pracovníci

Magnetická rezonance (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magnetická rezonance (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Léčení epilepsie je v Česku dlouhodobě na velmi slušné úrovni, scházejí ale sociální pracovníci, kteří by byli schopni poskytnout pacientům dostatek informací, trpělivě jim vše vysvětlovat a vzdělávat je a současně je zbavit obav a dát jim i nezbytnou psychickou podporu.

ČTK to řekla neuroložka Thomayerovy nemocnice Jana Zárubová. Epilepsie je závažné neurologické onemocnění, kterým trpí zhruba 100.000 Češek a Čechů.

Nemoc dokáže zasáhnout všechny životní role pacienta, dopadá i na jeho rodinu, partnerský nebo rodičovský život, školu či zaměstnání. Ovlivňuje vztah k lidem, vystupování na veřejnosti i způsob trávení volného času.

Počty pacientů s epilepsií se podle Zárubové dlouhodobě nemění, v posledních letech ale přibývá lidí, u nichž nemoc propukla po vážném poranění mozku při automobilové nehodě nebo adrenalinovém sportu. Naopak ubývá epilepsií vyvolaných přidušením novorozence při porodu, protože neonatologická péče se stále zlepšuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Neurologové chtějí podle Zárubové dosáhnout toho, aby práce s epileptiky nebyla považována za běžnou neurologickou péči. Nemocní potřebují individuální přístup, existuje na 40 různých druhů epilepsií, které se mohou velmi lišit průběhem, způsobem léčby i dopady na život pacienta. Řešení vidí lékaři ve vzniku sítě vysoce specializovaných center, podobně jako tomu už je třeba v onkologii či kardiologii.

Lékaři spolu s pacientskými sdruženími podporují osvětu o nemoci mezi veřejností. Epileptika bez obtíží lidé nepoznají, když ale má záchvat, neměli by se bát mu pomoci. Pacienti mívají jako znamení své nemoci na zápěstí fialový silikonový náramek, někteří mají u sebe kartičku s informacemi, že jsou epileptici, s kontaktem na rodinu a pacientská sdružení. Na kartičce je i přehled užívaných léků a hlavní body první pomoci při epileptickém záchvatu.

Mezinárodním symbolem epilepsie je fialová (levandulová) barva. Levandule bývá spojována se samotou, řada epileptiků trpí pocity osamělosti a izolace. Přitom při správné léčbě mohou žít běžným životem zcela bez záchvatů.

První pomoc při epileptickém záchvatu

1. Odstraňte všechny předměty z dosahu nemocného - hrozí zranění.

2. Nenechte pacienta mlátit hlavou o dlažbu - podložte hlavu alespoň kusem oděvu.

3. Volejte rychlou záchrannou pomoc 155 4. Nebraňte křečím a záškubům těla - při použití větší síly můžete nemocného zranit.

5. Nic nevkládejte nemocnému do úst - křeče jsou příliš silné - hrozí pokousání nebo vdechnutí předmětu.

6. Po odeznění záchvatu uložte nemocného na bok, zakloňte mu hlavu.

7. Zjistěte přidružená poranění, například otevřené poranění hlavy - dejte na ránu sterilní krytí.

Zdroj: Karta pacienta http://www.epistop.cz.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?