Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Léčba epilepsie je v Česku kvalitní, scházejí ale sociální pracovníci

Zdraví

  7:00
PRAHA - Léčení epilepsie je v Česku dlouhodobě na velmi slušné úrovni, scházejí ale sociální pracovníci, kteří by byli schopni poskytnout pacientům dostatek informací, trpělivě jim vše vysvětlovat a vzdělávat je a současně je zbavit obav a dát jim i nezbytnou psychickou podporu.
Magnetická rezonance (ilustrační foto)

Magnetická rezonance (ilustrační foto) foto: Shutterstock

ČTK to řekla neuroložka Thomayerovy nemocnice Jana Zárubová. Epilepsie je závažné neurologické onemocnění, kterým trpí zhruba 100.000 Češek a Čechů.

Nemoc dokáže zasáhnout všechny životní role pacienta, dopadá i na jeho rodinu, partnerský nebo rodičovský život, školu či zaměstnání. Ovlivňuje vztah k lidem, vystupování na veřejnosti i způsob trávení volného času.

Počty pacientů s epilepsií se podle Zárubové dlouhodobě nemění, v posledních letech ale přibývá lidí, u nichž nemoc propukla po vážném poranění mozku při automobilové nehodě nebo adrenalinovém sportu. Naopak ubývá epilepsií vyvolaných přidušením novorozence při porodu, protože neonatologická péče se stále zlepšuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Neurologové chtějí podle Zárubové dosáhnout toho, aby práce s epileptiky nebyla považována za běžnou neurologickou péči. Nemocní potřebují individuální přístup, existuje na 40 různých druhů epilepsií, které se mohou velmi lišit průběhem, způsobem léčby i dopady na život pacienta. Řešení vidí lékaři ve vzniku sítě vysoce specializovaných center, podobně jako tomu už je třeba v onkologii či kardiologii.

Lékaři spolu s pacientskými sdruženími podporují osvětu o nemoci mezi veřejností. Epileptika bez obtíží lidé nepoznají, když ale má záchvat, neměli by se bát mu pomoci. Pacienti mívají jako znamení své nemoci na zápěstí fialový silikonový náramek, někteří mají u sebe kartičku s informacemi, že jsou epileptici, s kontaktem na rodinu a pacientská sdružení. Na kartičce je i přehled užívaných léků a hlavní body první pomoci při epileptickém záchvatu.

Mezinárodním symbolem epilepsie je fialová (levandulová) barva. Levandule bývá spojována se samotou, řada epileptiků trpí pocity osamělosti a izolace. Přitom při správné léčbě mohou žít běžným životem zcela bez záchvatů.

První pomoc při epileptickém záchvatu

1. Odstraňte všechny předměty z dosahu nemocného - hrozí zranění.

2. Nenechte pacienta mlátit hlavou o dlažbu - podložte hlavu alespoň kusem oděvu.

3. Volejte rychlou záchrannou pomoc 155 4. Nebraňte křečím a záškubům těla - při použití větší síly můžete nemocného zranit.

5. Nic nevkládejte nemocnému do úst - křeče jsou příliš silné - hrozí pokousání nebo vdechnutí předmětu.

6. Po odeznění záchvatu uložte nemocného na bok, zakloňte mu hlavu.

7. Zjistěte přidružená poranění, například otevřené poranění hlavy - dejte na ránu sterilní krytí.

Zdroj: Karta pacienta http://www.epistop.cz.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat