Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Léčba leukémie je úspěšnější díky lékům a centrové péči

Zdraví

  6:33
PRAHA - Úspěšnost léčby chronické myeloidní leukémie zvýšily moderní léky a soustředění péče do center. Před 20 lety žili pacienti pět let od zjištění nemoci, nyní v průměru více než 25 let, řekla dnes novinářům přednostka klinického úseku Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) Hana Klamová.
Stěr DNA - ilustrační fotografie

Stěr DNA - ilustrační fotografie foto: Shutterstock

Ročně je toto nádorové onemocnění krvetvorných buněk zjištěno v Česku u 200 lidí. Ještě počátkem sedmdesátých let mohli lékaři jejich obtíže jen tlumit, nyní je běžně léčí. "Vděčíme za to nejen nástupu účinnějších léků, ale také koncepci efektivní centrové péče. Když se k nám dostane pacient včas, máme zde dost zkušeností na to, abychom udělali co nejpřesnější diagnostiku a zahájili cílenou terapii," uvedla. ÚHKT má v péči 300 nemocných s chronickou myeloidní leukémií, což je v rámci tuzemských center nejvíc.

Hematologové se podle náměstka ředitele ÚHKT a předsedy České hematologické společnosti docenta Jaroslava Čermáka nyní snaží podobný úspěch zopakovat i u dalších diagnóz. Ty vzácné, které centralizaci především potřebují k úspěšné léčbě, představují 80 procent jejich oboru.

ČTĚTE TAKÉ:

"Soustředit vzácné nemoci do jednoho místa je velmi výhodné. Umožňuje to využívat vysoce specializované a nákladné diagnostické metody a terapii, a tak i zásadně zlepšovat vyhlídky nemocných," řekl Čermák, který už rok vede v ÚHKT vůbec první Centrum pro vzácná onemocnění v Česku. Léčí se zde 59 pacientů s poruchami krvetvorby z celé republiky. Z nich 27 s vrozenou a 32 se získanou vzácnou poruchou červených krvinek.

Náklady na léčbu

"To, že jdeme v jejich léčbě správnou cestou, je evidentní. Když použiju příkladu paroxysmální noční hemoglobinurie, která vede k předčasnému rozpadu červených krvinek, zavedení nejmodernějších léčebných postupů, což je podávání monoklonálních protilátek, zvýšilo kvalitu života a výkonnost nemocných až o 40 procent a odstranilo příznaky nemoci," uvedl Čermák.

Dodal, že úspěšná léčba vzácných onemocnění vyžaduje také podporu ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven. Náklady na jednoho pacienta jsou od několika set tisíc po několik miliónů korun za rok. ÚHKT má v péči 70 procent všech pacientů se vzácnými poruchami červené krevní řady, i proto patří patří k nejdražším nemocnicím v zemi.

Autoři: ,