1. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Léčba rakoviny prsu se zlepšuje. Ženy žijí déle

Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. | foto: Shutterstock

BRNO Více než 86 procent žen s rakovinou prsu přežije pět a více let. Vyplynulo to z výsledků, které v pátek lékaři zveřejnili na konferenci v Brně. V 80. letech 20. století přežilo pět a více let s rakovinou prsu zhruba 50 procent nemocných žen.

Na zlepšení takzvané naděje na dožití mají podle lékařky Miroslavy Skovajsové zásluhu pravidelné prohlídky žen nad 45 let, které jsou v ČR zavedené od roku 2002. Prohlídky umožňují včasnou diagnostiku nemoci, a tedy i snazší a úspěšnější léčbu.

ČTĚTE TAKÉ:

Na pravidelné prohlídky prsu chodí každé dva roky zhruba 50 procent českých žen. "Více než 86 procent žen, které onemocní rakovinou prsu, žije pět let.

Ony samozřejmě budou žít dalších deset, 15, 20 let, především tedy ty, které chodí na pravidelné prohlídky," řekla Skovajsová. Prohlídky dokážou u 70 procent žen zachytit nádor v raném stadiu.

Pražačky na kontroly nechodí

Nejvíce na preventivní prohlídky prsu chodí ženy z Vysočiny, účast tam přesahuje 70 procent. Naopak nejméně na mamografické vyšetření docházejí ženy z Prahy, činí tak 46 procent z nich.

Cílem screeningových center je podle Skovajsové účast 80 až 90 procent žen starších 45 let na preventivních prohlídkách. Ročně se nechá vyšetřit zhruba 500.000 žen, které nemají žádné příznaky rakoviny prsu. "U žen ve věku 45 let se vyskytuje 150 nemocných na 100.000 žen, u seniorek nad 80 let věku je to již 350 žen na 100.000," uvedla lékařka. Ve věkové kategorii do 45 let onemocní zhruba 500 žen ročně.

Podle lékařů ze screeningových center je důležité odbourat takzvané žádanky na vyšetření, které se u screeningu prsu vyžadují. "Na gynekologické vyšetření také neexistují žádanky od jiných odborností, na kolorektální screening je rovněž bezbariérový přístup," uvedla Skovajsová. Společně s adresným zvaním by toto opatření mohlo pomoci vyšší účasti žen na vyšetřeních.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz