Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Léčba testosteronem je pro muže bezpečná. Navrací sexuální touhu a snižuje tuk

Zdraví

  7:10
PRAHA - Léčba testosteronem vedená lékařem je pro muže bezpečná, navrací jim sexuální touhu i schopnosti, zvyšuje svalovou hmotu, snižuje tělesný tuk a zlepšuje hustotu kostí. Příznivě tak ovlivňuje náladu i kvalitu života, shodli se experti, kteří se v pátek sešli v Praze, aby vyvrátili informace zpochybňující přínosy testosteronové léčby.

Otcovství ovlivňuje hladinu testosteronu. foto: Shutterstock

Doporučení, na nichž se shodli, by mělo obnovit důvěru v hormonální léčbu u stárnoucích mužů a dát jasné vodítko lékařům.

Češky mají s početím problémy. Často za to může testosteron

Podle kritiků zvyšuje testosteronová léčba riziko nemocí srdce a cév, prostaty, obezity či cukrovky. Dokládají to několika studiemi, které ale podle 18 expertů z deseti států čtyř kontinentů, kteří dnes jednali v Praze, nebyly odborně správně vedené. Naopak většina studií podle nich přínosy testosteronové léčby potvrdila a zmíněná rizika neprokázala.

Páteční pražské setkání předních světových odborníků uspořádala londýnská Královská akademie s Mezinárodní společností pro studium stárnutí mužů.

Testosteron i pro zdravé muže

Předseda mezinárodní konference o testosteronovém deficitu a jeho léčbě Abraham Morgentaler z harvardské lékařské fakulty novinářům řekl, že před 25 lety, kdy se s léčbou začínalo, byla užívána vzácně, u nádorů hypofýzy či u mužů, kteří přišli o obě varlata kvůli rakovině či úrazu. Postupně se ukázalo, že ji mohou mít i jinak zdraví muži, kterým klesla hladina testosteronu s postupujícím věkem.

Morgentaler uvedl, že po zveřejnění kritiky před dvěma roky důvěra v léčbu klesla a mnozí úspěšně léčení muži ji přestali užívat a noví se ji báli nastoupit. Nejistota panovala i v lékařské obci. Mužů, kteří by léčbu potřebovali, přitom podle něj přibývá.

V devíti doporučeních se experti dnes mimo jiné shodli, že nedostatek testosteronu je globálním zdravotním problémem, protože ho provází obezita, cukrovka, metabolické syndromy a řídnutí kostí. Experti rovněž potvrdili, že neexistuje žádná univerzální koncentrace testosteronu, léčba proto musí být individualizována. Neexistuje podle nich ani žádný vědecký podklad pro to, aby testosteron nemohli užívat muži nad 65 let, neprokázala se ani souvislost s rakovinou prostaty či vznikem cukrovky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!