Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Co nesmíte u lékaře a jak postupovat, když jste v právu? Poradíme vám, kde a komu si stěžovat


ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Premium
Lékaře vyhledáváme, když nám není dobře. A očekáváme pomoc. Ale co když se v ordinaci věci nedějí podle našich představ? Kde si můžeme stěžovat a co můžeme dělat?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Právnička odboru rodiny, zdravotnictví a práce z kanceláře veřejného ochránce práv Běla Vaverková vyjmenovává, na co má u nás občan ČR a pacient právo stran zdravotnického servisu ve zdravotnickém zařízení. Nemocný musí být informován srozumitelným způsobem v dostatečném rozsahu o svém zdravotním stavu a o navrženém individuálním léčebném postupu a všech jeho změnách.  

Zdravotní služby je pak možné pacientovi poskytnout pouze s jeho svobodným a informovaným souhlasem a musí mu být také poskytnuty na náležité odborné úrovni. V neposlední řadě by měl personál pacienta poučit i o jejich ceně.

Druhý názor

Když jsme nemocní, taky očekáváme jistou účast, laskavý přístup. I na ten má podle Běly Vaverkové z kanceláře ombudsmana pacient právo. „K nemocnému se musí zdravotnický personál chovat s úctou, má nárok na důstojné zacházení, ohleduplnost a respektování soukromí při poskytování zdravotních služeb. Zároveň je třeba zmínit i právo pacienta na výběr poskytovatele zdravotních služeb. Někteří poskytovatelé odkazují pacienty na jejich ‚spádová‘ zařízení, avšak jiné místo bydliště nespadá do důvodů, proč může poskytovatel odmítnout pacienta ošetřit.“

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: