9. ledna 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nádor v břiše ženy vážil 36 kilogramů. Operace se podařila

Na operačním sále (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na operačním sále (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ZLÍN Nádor o neuvěřitelné váze 36 kilogramů vyoperovali lékaři ve Zlíně sedmačtyřicetileté pacientce. Žena se po komplikovaném zákroku v Krajské nemocnici Tomáše Bati již třetí týden zotavuje.

Nádor měl více než metrový obvod. Lékaři nechápou, proč žena nevyhledala dříve lékařskou pomoc, roky se lékařům vyhýbala a své potíže tajila. "Je divné, že rodina a okolí nebylo schopno reagovat na to, co se s paní děje, protože ona už jen váhou svého tumoru byla připoutána na lůžko a nemohla žít normálním životem," řekl v České televizi primář chirurgie nemocnice T. Bati Jiří Klein.

Evropský unikát

Operace trvala sedm hodin, pacientka silně krvácela a lékaři jí museli podat 25 transfuzí krve a 20 jednotek plazmy. Břicho ženy museli otevřít ještě jednou, pak teprve krvácení ustalo. Hovořit o dlouhodobých vyhlídkách je podle gynekologa zlínské nemocnice Zdeňka Adamíka v současné době předčasné. "Ale už ten zákrok samotný pro celkový stav té ženy byl velice důležitý, řekl.

Zlínští lékaři chtějí výjimečný případ odborně publikovat až po důkladném prozkoumání nádoru. Už teď jsou si jistí, že nic podobného neřešili lékaři v Evropě či Spojených státech.

Lidovky.cz, ČTK