11. listopadu 2011 16:15 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lidé se dozvědí, kolik za léčbu daly pojišťovny

Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Pacienti se nově dozvědí, kolik za jejich léčení daly zdravotní pojišťovny. O informace nebudou muset žádat, dostanou je automaticky. Nyní jsou jen na vyžádání.

Ministr Leoš Heger (TOP 09) prosadil změnu v balíku reformních zákonů, které tento týden schválila sněmovna. Norma jde do Senátu. Kontrola očima pacientů zabrání podvodům lékařů a ušetří za neoprávněnou péči, řekl Heger.

S novou povinností pro zdravotní pojišťovny nesouhlasil šéf sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS), prý je to bude stát ročně až půl miliardy korun. Podle Hegera to ale bude jen pětina.

"Myslíme si, že to bude takové memento pro lékaře, aby nevykazovali věci na nějaké fiktivní pacienty, že to přece jenom vyvolá určitou opatrnost u těch pár procent lékařů, kteří to nyní dělají. Těch sto milionů by se za péči podle odhadu mělo takto ušetřit," řekl ministr.

Souhrnná suma běžnou poštou
Nová povinnost pro pojišťovny je v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Boj o její prosazení trval téměř rok. "My jsme navrhovali, že tu povinnost pojišťovnám dáme, byly proti tomu velké výhrady. Pak to nakonec vedení koalice K9 potvrdilo, ale do zákona už jsme to nestihli," popsal ministr.

Protože ale prý sám viděl, že kritika měla racionální základ, dal nově do zákona povinnost pojišťovnám "v polovičaté podobě". Pokud by totiž měly pojišťovny posílat kompletní výpis s diagnózami a citlivými údaji, ke kterému lékaři a s čím pacient chodil, musely je posílat do vlastních rukou adresáta, tedy doporučeně.

"My jsme vymysleli takovou konstrukci, že by se posílala jenom suma, kterou zaplatila pojišťovna za pacienta za celý rok. To se může poslat jako bankovní výpis, tedy běžnou poštou," shrnul ministr.

Výpis pacienti dostanou nejdříve v roce 2013

Zákon nabude platnosti od ledna 2012. Poprvé by mohli pacienti dostat tyto zprávy v roce 2013, kdy bude vykázaná péče za celý rok 2012. Pak by případně ministerstvo ještě mechanismus upravilo podle chování pacientů.

Už teď ale mohou lidé dostat od pojišťovny výpis o výdajích na péči, pokud si o něj požádají. V zákoně je od příštího roku povinnost pojišťovny dát účet na žádost pacienta v internetové podobě.

Přehledy vykázané zdravotní péče i s její cenou najdou už teď klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny, kteří si zřídili internetovou zdravotní knížku. Přístup k informacím o uhrazené léčbě mají také klienti Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, kteří si zřídili kartu života.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz