Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé se mohou ve snu naučit novým věcem

Zdraví

  7:00
LONDÝN - Nápad vložit někomu do hlavy ve spánku myšlenky jsou známé zejména z vědeckofantastických filmů. Jak ale ukázala nová studie amerických vědců, je to možné i v realitě. Vědci na Yaleově univerzitě zjistili, že lidé, kteří se ze snů probouzejí a dokážou je kontrolovat, jsou schopni se během snění naučit novým dovednostem.

Sny lze podlě vědců využít jako nástroj k učení. foto: Shutterstock

Vědci proto nyní pracují s myšlenkou učit lidi nové schopnosti pomoci zadání, o čem si mají nechat zdát. Nebude tak sice možné lidi pomocí snů ovládat, ale alespoň je využít pro jejich dobro, konstatují vědci citovaní serverem mailonline.

"Lidé, kteří umějí kontrolovat své sny, mohou zažívat díky této neobvyklé schopnosti zvláštní euforii, jako kdyby něčeho dosáhli," říká Peter Morgan, vědec z Yaleovy univerzity.

Nové vědecké poznatky však ukazují, že lidé skutečně mohou využít sny jako nástroj k učení. Nelze si však představovat, že by bylo možné se během snu naučit hrát na housle, upozorňují vědci.

Lepší rozhodování ve vztazích

Lidé s jasnými sny mají podle vědců z Yaleovy univerzity lepší výsledky u úkolů, které zkoušejí citové rozhodování ve společenských vztazích, napsal tento týden vědecký časopis New Scientist.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Morgana je možné tyto schopnosti posilovat a trénovat. Jeho tým nyní hledá způsob, jak učit lidi využívat jejich sny. Cílem je zlepšit u jednotlivců sociální schopnosti a schopnosti rozhodování.

Již dříve bylo dokázáno, že lidé cvičící úkoly během snů, je zvládají lépe i v realitě. Jedna švýcarská studie z Bernské univerzity například ukázala, že házení mincí do šálku ve snu zlepšuje cílení při házení předmětů v realitě.

Autoři: ,