Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lidové léčitelství zažívá v Jižní Africe obrodu

Afrika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afrika | foto: Andrea Kaucká a René Bauer

SOWETO Různé kůstky, mušle, někdy také kostky či mince: léčitelé a věštci - sangomové - si v Jihoafrické republice zachovali část svého tajemna. Avšak tato lidová medicína se zčásti modernizovala, trh s ní prudce roste a je naléhavě třeba jej regulovat.

V Sowetu, největším černošském předměstí Johannesburgu, přijímá návštěvníky matka Mahlasela Matchekeová v domku s bělostným dlážděním. Její přijímací salon je vyzdoben regály s průsvitnými baňkami, pečlivě seřazenými a označenými. Jsou zde prášky nejrůznějších barev, kořínky, semínka, vše připraveno pro pacienty, které vždy nejprve prohlédne, než přistoupí k samotnému magickému rituálu, spočívajícímu především ve vrhání kůstek. Píše o tom agentura AFP.

Má už daleko od představy dávné sangomy, gestikulující s hůlkami před svou slaměnou chýší. Tento typ léčitele sice dosud existuje, ale africká tradiční medicína nyní přitahuje novou generaci léčitelů i pacientů.

ČTĚTE TAKÉ:

Osmadvacetiletá Nokulinda Mkhizeová, která vystudovala sociální vědy, praktikuje léčitelství už pět let a dává svým pacientům rady na internetu. Na 7000 lidí ji sleduje na Twitteru https://twitter.com/noksangoma. Na jejích stránkách je také internetový obchod, má zde svůj životopis a jsou zde novinové články, které napsala.

Nové technologie jsou logickou a přirozenou etapou, aby léčitelství mohlo být pro pacienty přístupnější, prohlašuje mladá žena. Její povolání je podle ní jejím osudem, výzvou.

Není snadné spočítat, kolik Jihoafričanů využívá pomoci léčitelů. Údaj, který byl dlouho zveřejňován, totiž že jde o 60 až 80 procent obyvatel, je považován za přehnaný. Je však nepochybné, že miliony Jihoafričanů pravidelně vyhledávají služby desetitisíců sangomů v zemi. Před čtyřmi lety se ekonom Myles Mander z Durbanu pokusil se svými kolegy odhadnout trh s tradičním africkým léčitelstvím. Dospěli k tomu, že jeho roční obrat dosahuje téměř tří miliard randů (asi pět miliard Kč).

Rostliny lze koupit i v lékárnách

"Po tomto léčitelství je velká poptávka, která nijak neklesá. Téměř v každém městě jsou stovky, ne-li tisíce léčitelů," říká. Pro mnoho lidí to je levná a důvěryhodná alternativa k západní medicíně v době, kdy státní nemocnice fungují špatně a soukromí lékaři jsou příliš drazí.

Za režimu apartheidu bylo tradiční africké léčitelství ignorováno, zato dnes zažívá obrodu. Stovky léčivých rostlin lze zakoupit i v běžných lékárnách. Jedna lékařka z Johannesburgu, která nechce být jmenována, potvrdila, že tyto bylinky neváhá předepisovat.

Loni nejvyšší jihoafrický soud potvrdil platnost lékařského osvědčení jednoho léčitele a dal tím za pravdu ženě, kterou zaměstnavatel kvůli absenci omluvené tímto léčitelem propustil. Sektor však není nijak vymezen zákonem a nic negarantuje efektivnost či neškodnost této medicíny, nic neumožňuje bojovat proti šarlatánství.

Nebezpečné léčitelství

Koncem loňského roku zahájila Jihoafrická republika proces vydávání certifikátů pro ty, kdo praktikují čínskou či indickou medicínu, ájurvédu či aromaterapii. Tradiční africká medicína však byla ponechána stranou.

"Je to urážka a hanba," zlobí se Rui de Carvalho, který opustil práci programátora a stal se léčitelem poté, co se jednomu sangomovi podařilo zbavit jeho dcerku astmatu. Je ještě mnoho léčitelů, kteří tvrdí, že vám mohou dopomoci k bohatství. Noviny jsou plné reklam na prodloužení penisu nebo zpevnění vaginy a hranice mezi léčitelstvím a kouzelnictvím jsou často narušovány. To někdy může vést až k poškození pacienta.

"Tradiční léčitelství může být nebezpečné. Mnohé léky obsahují velmi silné toxiny. Ty mohou prospět, ale lidé také umírají," zdůrazňuje Mander. "Je jasné, že tuto sféru musíme upravit zákony," přiznal nedávno jihoafrický ministr zdravotnictví Aaron Motsoaledi.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!