Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za rakovinu mohou i geny. Možná si hrajeme na Boha, ale možná pomůžeme, říká genetik

Zdraví

  6:00
PRAHA - Britským genetik a nositel Nobelovy ceny Paul Nurse říká, že rakovinu zapříčiňují poškozené geny, vnější prostředí, ale někdy i úplná náhoda. V rozhovoru pro Lidové noviny mluví i o nezbytné prevenci. „Do jisté míry může pomoci také zdravá strava, i když se vědci úplně neshodnou, co bychom měli jíst a co ne,“ přiznává.

„Jak stále lépe rozumíme tomu, jak pracují geny, přicházíme také na to, jak je řídit. Fungování našeho těla ovlivňujeme už dlouho, vlastně pokaždé, když si vezmeme nějaký lék. Ale na úrovni genů je to závažnější, protože máte možnost případné změny přenášet z jedné generace na druhou,“ soudí nositel Nobelovy ceny. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podaří se podle vás někdy najít účinný lék na rakovinu, nebo ještě lépe jí předcházet?
Je chybou přemýšlet o léku na rakovinu, protože to není jedna nemoc. Jsou to možná dvě nebo tři stovky různých nemocí, které fungují rozdílně. Takže si myslím, že postupně získáme léky na některé typy rakoviny, a časem se budou zlepšovat. Ale musí to zahrnovat i prevenci. Rakovinu považujeme za tzv. somatickou genetickou chorobu. Je způsobená poškozením genů, které můžete zdědit od rodičů, nebo k němu může docházet vlivem vnějšího prostředí, ale také k němu může dojít úplně náhodou, kdykoliv se buňky dělí. Vnější vlivy můžeme omezit tím, že se budeme vyhýbat kouření nebo nadměrnému slunečnímu záření. Do jisté míry může pomoci také zdravá strava, i když se vědci úplně neshodnou, co bychom měli jíst a co ne.

Paul Nurse na oslavách výročí narození J. G. Mendela.

Paul Nurse na oslavách výročí narození J. G. Mendela.

Co říkáte na dnešní trendy v biomedicíně, jako jsou genetické modifikace nebo kmenové buňky? Kde je hranice mezi tím, kde končí experiment a začíná hraní si na boha?
Je to složité. Jak stále lépe rozumíme tomu, jak pracují geny, přicházíme také na to, jak je řídit. Fungování našeho těla ovlivňujeme už dlouho, vlastně pokaždé, když si vezmeme nějaký lék. Ale na úrovni genů je to závažnější, protože máte možnost případné změny přenášet z jedné generace na druhou.

Je proto důležité, aby vědci, jako jsem já, mluvili s veřejností i s politiky o problémech, které z toho plynou. Není jasná hranice, co je správné a co je špatné. Ale neměli bychom tyto věci zavrhovat, protože řada lidí trpí nemocemi, proti nimž mohou zmíněné techniky pomoci. V ­opačném případě odsoudíme řadu lidí k tomu, aby jimi nadále trpěli. Možná si hrajeme na boha, ale možná pomůžeme mnoha lidem. Je proto nutné najít rovnováhu a diskutovat o tom, co je pro naši společnost správné.

„Je chybou přemýšlet o léku na rakovinu, protože to není jedna nemoc. Jsou to...

„Je chybou přemýšlet o léku na rakovinu, protože to není jedna nemoc. Jsou to možná dvě nebo tři stovky různých nemocí, které fungují rozdílně. Takže si myslím, že postupně získáme léky na některé typy rakoviny, a časem se budou zlepšovat. Ale musí to zahrnovat i prevenci,“ říká genetik Paul Nurse.

Platí to i o geneticky modifikovaných plodinách, které u řady lidí vzbuzují obavy?
Zatím jsem neviděl jediný silný argument proti jejich využití. Záleží jen na tom, jestli rostlina nebo zvíře, které jíte, jsou bezpečné, nikoliv na tom, jakým způsobem vznikly. Nebezpečné potraviny mohou vzniknout i konvenčním způsobem. Neziskové organizace, které geneticky modifikované organismy (GMO) kritizují, podle mě odvádějí špatnou práci. Ve skutečnosti bojují proti velkým korporacím, které s GMO obchodují, ale to je úplně jiná otázka, neměly by napadat samotnou technologii. Tím to celé jenom zkomplikovaly.

Dokážeme podle vás někdy vytvořit umělý život? Měli bychom se o to vůbec pokoušet?
Někteří lidé tvrdí, že už to dokázali, například Craig Venter, ale to samozřejmě není tak docela pravda – zatím jen syntetizoval genetický kód, což není zase tak těžké. Vytvořit živou buňku v celé její složitosti je mnohem náročnější. A upřímně – proč bychom se s tím měli obtěžovat? Buňky už tu máme, můžeme je výrazně modifikovat a zjednodušit. To je mnohem rozumnější postup, i když z filozofického hlediska možná ne tak velkolepý.Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat