Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obrana bio potravin. Víc vitaminů nemají, méně jedu ano

Zdraví

  7:00
V debatě o tom, zda jsou biopotraviny zdravější než běžné jídlo, se objevil nový silný argument. Podle studie vědců ze Stanfordovy univerzity mají „bio“ i „nebio“ potraviny stejné nutriční hodnoty. Co ale vědci při interpretaci výsledků opomněli?
Nákupy potravin - ilustrační foto.

Nákupy potravin - ilustrační foto. foto: Shutterstock

S pravidelností se v médiích objevuje řada argumentů o bio jídle. Je zdravější? Má smysl ho kupovat, ačkoli je mnohem dražší? Spotřebitele samozřejmě odpovědi na takové otázky zajímají; i proto věnovala významná světová média velkou pozornost nové studii Stanfordovy univerzity. Z ní totiž vyplývá, že bio potraviny nejsou zdravější než konvenční, běžná strava a že nemají víc vitaminů, živin či minerálů.

Znovuobjevení Ameriky

Mnoho spotřebitelů, kteří kupují výrobky s nápisem bio, se skutečně může domnívat, že je tento druh stravy nejen lepší, ale i výživnější. Podle jiné americké studie, na kterou upozornil deník USA Today, tři čtvrtiny zákazníků kupují biopotraviny kvůli tomu, že si myslí, že jsou zdravější, a více než polovina si myslí, že jsou výživnější. Informovaným zákazníkům ale studie nové poznatky přinesla jen stěží.

ČTĚTE TAKÉ:

Výsledky nijak nepřekvapily ani profesora Zdeňka Opatrného z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Z pohledu odborníka znalého základů biologie rostlin jde svým způsobem jen o znovuobjevení Ameriky,“ popisuje. „Rostliny se až na zanedbatelnou část své stravy živí minerálně a nezáleží na tom, zda „konzumují“ bio chlévskou mrvu, nebo běžné hnojivo,“ upozorňuje. Bio jablko tedy podle něj nemůže mít více vitaminů, minerálů a dalších živin než „nebio“ jablko. Chemicky neošetřované bio ovoce nebo bio zelenina se ale rychleji kazí a také mohou obsahovat vyšší hladinu toxinů produkovaných plísněmi.

Chemický koktejl?

Nelze ale opomenout další, neméně důležité důvody, které vedou spotřebitele, aby dal přednost potravinám s nálepkou bio. Většinou totiž chtějí sebe i své děti uchránit zvýšeného počtu pesticidů a dalších škodlivých chemikálií, jichž běžná strava obsahuje mnohem větší množství než bio potraviny. Důležitou roli může hrát i dobrý pocit z etického a k životnímu prostředí šetrného nákupu.

ČTĚTE VÍCE:

Stanfordská studie, i když byla interpretována tak, že bio není zdravější, přinesla ještě jeden, neméně důležitý závěr. Biopotraviny obsahují zhruba o 30 % méně nebezpečných pesticidů. „Ještě v 80. letech se spekulovalo o tom, zda má kouření negativní dopad na lidské zdraví. Dnes nám to připadá směšné. Je pravděpodobné, že negativní dopad pesticidů na lidské zdraví budeme za pár let vnímat stejně jasně a přesvědčivě, jako dnes vidíme kouření,“ vysvětluje Jan Valeška z PRO-BIO ligy.

Účinky pesticidů se podceňují

Na riziko podceňování účinků pesticidů na lidské zdraví a životní prostředí upozornila také Evropská komise. „Obvyklý přístup k hodnocení rizik může být příliš zjednodušující,“ stojí v její zprávě Toxicita z roku 2009. Pesticidy a další chemikálie v potravinách působí jako chemický koktejl, jehož účinky se zatím dají jen předvídat.

Nezpochybnitelné je i to, že biopotraviny jsou produkovány také bez růstových hormonů nebo antibiotik. Bio kuře na rozdíl od běžného roste pomaleji, a jeho maso je tedy i lepší. Stejně tak pro biopotraviny platí přísnější normy z hlediska složení a jsou více kontrolovány od okamžiku, kdy na poli roste obilí, až po hotové pečivo. A právě v tomto ohledu jsou biopotraviny „zdravější“ a svým způsobem i chutnější.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat