Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Na deprese sportem? Cvičení má podobný účinek jako léky

Pokud budeme cvičení považovat za další povinnost, nijak nám to nepomůže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud budeme cvičení považovat za další povinnost, nijak nám to nepomůže. | foto: Shutterstock

Pohybu máme čím dál méně, i když víme, že cvičení pomáhá v boji s řadou zdravotních problémů, od obezity přes vysoký tlak, artritidu, srdeční choroby až po cukrovku. Může pohyb ovlivnit spirálu negativního myšlení, která je součástí klinických depresí?

Názory o přínosu cvičení pro zdraví organismu nejsou ničím novým. Podporují je desítky let výzkumů a jen se rozrůstá a jindy smršťuje škála nemocí, v jejichž léčbě cvičení pomáhá. Jedním z těchto nejasně fungujících spojení je "cvičení a deprese". Je jasné, že pokud trpíme depresí, cvičení bude asi to poslední, na co budeme mít chuť. V poslední době ale proběhla tiskem zpráva o nejnovější studii, která tvrdí, že cvičení depresi neléčí. Znamená to, že se lékaři předtím mýlili?

Výsledky studie rozdělily odbornou veřejnost na dvě poloviny. Jedna se smutkem přijala fakt, že léčba deprese přišla o jednu složku, druhá naopak napadla průběh studie jako neprůkazný.

Nejasné výsledky i postup

Je nutné připomenout, že podobné studie naráží hned od samého počátku na problémy. Klinické studie totiž musejí být "slepé", kdy ani lékař, ani pacient nevědí, jestli pacient dostává lék, nebo placebo. To při studiu vlivu cvičení dost dobře nejde. Proto mohou být výsledky dosti nejisté. Všichni pacienti dostávali léky, polovina navíc dodržovala cvičební režim. Kpřímému porovnání účinku cvičení a léků tedy nedošlo. Navíc studie nemonitorovala, jak moc jednotliví účastníci opravdu cvičí, a vynechala pacienty, u kterých nefungovala léčba medikamenty. Závěry jsou tedy přinejmenším sporné a rozhodně by neměly být důvodem postavit se ke cvičení zády.

Americký Ústav národního zdraví již delší dobu doporučuje cvičení jako součást léčby depresí a své doporučení nehodlá po uveřejnění britské studie měnit.

Větší platnost má zřejmě studie kombinující výsledky třiceti klinických zkoušek z celé řady zemí, od Dánska až po Thajsko. Tady se ukázalo, že u klinické deprese přece jen cvičení prospívá. I když není jednoduché odpovědět na otázku proč. Nejčastěji se předpokládá, že tomu tak bude díky uvolňování neurotransmiterů a endorfinů. Tyto chemikálie jsou pro náš mozek drogou, po které se prostě cítíme lépe. Uklidňující vliv může mít i zvýšení tělesné teploty, což by podporovaly starší studie ukazující vyšší hladiny endorfinů u lidí v sauně. Koneckonců podobné účinky mají i běžné léky používané k léčbě depresí, od Zoloftu až po Prozac. Opačně to ale nefunguje, pokusy na dobrovolnících šlapajících na kolech ponořených ve studeném bazénu nebo v kombinézách plných ledu žádné účinky neprokázaly. Musíme se tedy při cvičení pořádně zahřát a zapotit.

Zapomenout nesmíme ani na psychologické účinky. Pokud si totiž při cvičení připravíme cíle, které budeme postupně naplňovat, zvýšíme svou sebedůvěru. Zaměření na cviky nebo námaha vydávaná při cvičení nám pomůže zapomenout na problémy a alespoň na chvíli opustit spirálu negativního myšlení, která je součástí klinických depresí.

Cvičení jako antidepresiva

Pokud budeme naopak sedět mezi čtyřmi stěnami a donekonečna přemýšlet nad tím, jak je svět zlý, z deprese se nedostaneme. A tady může cvičení pomoci také v tom, že navazujeme nový sociální kontakt, který je považován za nezbytnou součást léčby depresí. Kde jinde najdeme někoho, s kým krátce promluvit, než na procházce nebo třeba při krátkém zápasu ve volejbalu? Koneckonců i to, že nás při procházce pozdraví soused nebo někdo úplně neznámý, může posloužit jako pohlazení na duši.

A když se mluví o cvičení, nemusí to být zrovna výšlap na Sněžku nebo obíhání koleček kolem paneláku. Lidé trpící depresí často nemají dost energie na něco podobného. Pro začátek je dobré začít zlehka, vyjít na ulici, obejít dům, pracovat na zahrádce nebo vyvenčit psa. Cokoliv nás zvedne z gauče a přinutí vydat nějaké kalorie, bude ku prospěchu věci. Pouhých 30 minut čtyřikrát týdně může dělat zázraky. Srovnávací studie ukázaly, že podobné cvičení má stejné účinky jako nízké dávky antidepresiv. Pokud ale budeme cvičení považovat za další povinnost, nijak nám to nepomůže. Pokud nebudeme cvičení považovat za součást terapie, zlepšení stavu nepocítíme.

Zapomenout nesmíme ani na prevenci, u lidí, kteříměli během života období výraznější fyzické aktivity, dochází k významně nižší frekvenci depresí a dalších psychických problémů.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...