Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Na dovolenou do světa mohou vyjet i lidé závislí na dialýze

Zdraví

  6:45
PRAHA - V programu Prázdninová dialýza si pacienti na umělé ledvině mohou domluvit péči v některém z 2300 středisek ve stovce zemí na pěti kontinentech. Loni to udělalo 74 pacientů z ČR, což je o čtvrtinu víc než v roce předchozím.

Letní dovolená. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

ČTK to sdělila společnost Fresenius Medical Care (FMC), která jako největší tuzemský poskytovatel dialyzační péče svým pacientům prázdninovou dialýzu umožňuje. Pobyty zajišťuje její společnost Holiday Dialysis International, pacienti mohou vycestovat na dovolenou prakticky do celého světa bez obav, že by jakkoli ohrozili svoji léčbu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pomoc zahrnuje bezplatnou asistenční službu pro dialyzované pacienty, zajištěn je stejný standard kvality péče, na niž jsou pacienti zvyklí z domova. Služba funguje i v místech, kde společnost pobočky nemá, prostředí střediska a dostupné metody se ale mohou mírně lišit. Služba funguje oběma směry, česká střediska umožňují tuto službu návštěvníkům z ciziny.

Kdo hradí lékařksou péči?

Prázdninovou destinaci by si pacienti měli vybrat ve zhruba dvouměsíčním předstihu, aby byl čas na vyřízení všech formalit a dokumentů i na rezervaci kapacity v zahraničním středisku. Služby spojené se zprostředkováním dialýzy jsou zdarma. Péče v zemích EU, Evropského hospodářského prostoru a ve Švýcarsku je pro držitele Evropského průkazu pojištěnce bezplatná, hradí ji zdravotní pojišťovna.

Pokud je to v zemi obvyklé, platí pacient spoluúčast, dozví se o tom ještě před odjezdem. Například v Chorvatsku, kam Češi jezdí nejčastěji, hradí pacient 15 procent léčby. V ostatních zemích - smluvních, mimo EU a v soukromých zařízeních - musejí pacienti počítat se spoluúčastí, případně i s tím, že vše zaplatí na místě. Před odjezdem by si proto měli vyjednat se svou zdravotní pojišťovnou refundaci nákladů.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...