Krize se týká států sdružených v regionální organizaci Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC), mezi které patří například Jihoafrická republika, Namibie, Tanzanie či Madagaskar.
Kim Čong-un přiznal vážné problémy ekonomiky KLDR, propadla se nejvíc od hladomorů v 90. letech |
Farmáři v tomto regionu jsou podle WFP závislí na čím dál tím víc nespolehlivých deštích, což společně se stoupajícími teplotami znamená, že jih Afriky za posledních pět let zaznamenal pouze jedno normální vegetační období. Na mnoha místech sezónní deště přišly příliš pozdě a odborníci předpovídají, že v následujících měsících bude v regionu opět převládat suché a horké počasí, což naznačuje další špatnou sklizeň.
Extrémní počasí v posledních měsících trápilo například Angolu. Zatímco většinu roku zemi spalovalo horko a rozsáhlé požáry, v novém roce ji poškodily přívalové deště a bleskové záplavy, kterým padlo za oběť nejméně 41 lidí.
Epidemie eboly
Hlad panuje i v Kongu, jehož východ se zmítá v etnickém konfliktu a řeší doznívající epidemii viru ebola, nebo v Zambii, kde nedostatkem potravin trpí 20 procent lidí. Nejhorší situace je však podle WFP v Zimbabwe, kde vážný nedostatek jídla hrozí 7,7 milionu lidí, tedy polovině populace.
„Krize je nevídaného rozsahu a data ukazují, že se bude ještě dále zhoršovat,“ uvedla v prohlášení ředitelka WFP pro jižní Afriku Lola Castrová. „Začalo každoroční období cyklónů a my si prostě nemůžeme dovolit, aby se opakovala devastující situace způsobená loňskými nebývalými bouřemi,“ dodala Castrová.