Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Sucho, záplavy i ekonomická situace. Na jihu Afriky hladoví 45 milionů lidí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

PRETORIA Nedostatek jídla ohrožuje v 16 zemích na jihu Afriky rekordních 45 milionů lidí. Zprávu do světa vypustil Světový potravinový program (WFP) spadající pod OSN, podle kterého hlad způsobily opakovaná sucha, rozsáhlé záplavy a chaotická ekonomická situace.

Krize se týká států sdružených v regionální organizaci Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC), mezi které patří například Jihoafrická republika, Namibie, Tanzanie či Madagaskar.

Farmáři v tomto regionu jsou podle WFP závislí na čím dál tím víc nespolehlivých deštích, což společně se stoupajícími teplotami znamená, že jih Afriky za posledních pět let zaznamenal pouze jedno normální vegetační období. Na mnoha místech sezónní deště přišly příliš pozdě a odborníci předpovídají, že v následujících měsících bude v regionu opět převládat suché a horké počasí, což naznačuje další špatnou sklizeň.

Extrémní počasí v posledních měsících trápilo například Angolu. Zatímco většinu roku zemi spalovalo horko a rozsáhlé požáry, v novém roce ji poškodily přívalové deště a bleskové záplavy, kterým padlo za oběť nejméně 41 lidí.

Epidemie eboly

Hlad panuje i v Kongu, jehož východ se zmítá v etnickém konfliktu a řeší doznívající epidemii viru ebola, nebo v Zambii, kde nedostatkem potravin trpí 20 procent lidí. Nejhorší situace je však podle WFP v Zimbabwe, kde vážný nedostatek jídla hrozí 7,7 milionu lidí, tedy polovině populace.

„Krize je nevídaného rozsahu a data ukazují, že se bude ještě dále zhoršovat,“ uvedla v prohlášení ředitelka WFP pro jižní Afriku Lola Castrová. „Začalo každoroční období cyklónů a my si prostě nemůžeme dovolit, aby se opakovala devastující situace způsobená loňskými nebývalými bouřemi,“ dodala Castrová.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!