Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pozor na opalovací krémy. Některé mohou vyvolat kožní reakci

Britští vědci slibují lék zabraňující spálenínám od sluníčka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britští vědci slibují lék zabraňující spálenínám od sluníčka. | foto: Shutterstock

PRAHA Na slunci mohou některé krémy vyvolat kožní reakci, a to i 14 dní po použití. Největší riziko je u krémů s ketoprofenem, které jsou na recept. Rizikové jsou i nimesulid či diklofenak.

Zčervenání a puchýřky na kůži mohou být také po antibiotikách, přípravcích s třezalkou, po citrusech, celeru a fících. Vyšší riziko je u parfémovaných krémů. Lékárníci při výdeji těchto přípravků na riziko upozorňují. "Fototoxická reakce vznikne u každého člověka po aplikaci zcitlivující látky a následném vystavení UV záření, a to i v odstupu zhruba 14 dnů po poslední aplikaci," řekl praktický lékař Michal Lazák.

ČTĚTE TAKÉ:

Krémy s vysokým rizikem kožní reakce jsou na lékařský předpis. Pacienti je dostávají na svalové bolesti nebo otoky. Mohou ale mít doma zbytky z předchozí léčby, proto by měli vědět, že za slunečného počasí tyto přípravky používat nemají. Informace o riziku bývá na příbalovém letáku.

Podle Lazáka si pacienti mohou vybrat i mezi krémy na otoky a bolesti takové, u kterých reakce na slunce nehrozí. Jsou to přípravky kombinující ibuprofen a heparinoid. "Společně obě látky působí účinně proti bolesti, zánětu i otoku a navíc urychlují vstřebávání podlitin," vysvětlil.

Opalování - ilustrační foto.

Opalování - ilustrační foto.

Kožní lékařka Veronika Myjavcová doporučuje jednoduchá pravidla, která riziko nepříznivé reakce kůže na slunci vyloučí. Především by pacient měl užít jen takové množství léčiva, které odpovídá velikosti ošetřované plochy. Měl by dát krém výhradně jen na ošetřovanou oblast a pak si důkladně umýt ruce mýdlem. Natřené místo musí chránit před sluncem během léčby a pak ještě dva týdny. Stejné omezení platí pro ty, kdo chodí do solária.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....