Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Nebezpečná nemoc. Lupus si lidé pletou s lupénkou

Zdraví

  7:00
PRAHA - Lupus je většině lidí neznámý, pletou si ho s lupénkou. Jde ale o zcela jiné onemocnění, v Česku ho má až 10 tisíc lidí, devět z deseti jsou ženy. Obvykle se u nich projeví mezi 15. a 45. rokem, protože ženské hormony propuknutí nemoci usnadňují.

Muži používají výmluvu na úmrtí dvakrát častěji než ženy, o soudech lžou čtyřikrát více. foto: Shutterstock

Podstatou nemoci je to, že imunitní systém útočí proti vlastnímu tělu. Může to vést až k selhání ledvin, amputaci nohou či infarktu. Na osvětu a pomoc pacientům se zaměří Spolek Lupus ČR.

Informovanost zajistí včasnou léčbu

"Pokud se zapojíme a celosvětově zvýšíme povědomí o lupusu, zajistíme včasnější diagnózu, včasnější léčbu a lepší péči o pět milionů lidí, kteří na celém světě tímto onemocněním trpí," řekla v pátek novinářům zástupkyně nově vznikajícího sdružení a pacientka Václava Medalová-Hůdová.

ČTĚTE TAKÉ:

Systémový lupus erythematodes, jak se nemoc oficiálně jmenuje, je podle lékařky Dany Tegzová život ohrožující autoimunitní onemocnění. V jedné fázi nemoci napadá také kůži, proto se plete s lupénkou. Imunitní systém způsobuje v orgánech zánět, bolest a ničí je. Střídají se období obtíží a klidu. Nemoci se pacient nezbaví, cílem léčby je udržovat ji v klidu.

Světový den lupusu

Problém života s touto nemocí připomíná páteční Světový den lupusu. Standardně se systémový lupus léčí glukokortikoidy, antimalariky a při závažnějších formách i léky potlačujícími imunitu anebo cytostatiky.

Pacienti s lupusem spadají do specializované péče revmatologů. Pokrok v léčbě doložil ředitel pražského Revmatologického ústavu Karel Pavelka tím, že zatímco před 25 lety skončilo u těchto pacientek neúspěšně devět z deseti těhotenství, v současnosti devět z deseti donosí zdravé dítě.

Nová biologická léčba

Problém podle ředitele je, že dlouhodobé užívání klasické léčby vede k řadě nežádoucích účinků, některým pacientům také přestává léčba zabírat.

Řešením pro ně může podle Pavelky být první biologický lék pro léčbu systémového lupusu. Byl schválen v roce 2011, je to přelomová novinka v léčbě po více než 50 letech. Působí na specifickou bílkovinu, která koluje v krvi pacientů s lupusem. Právě tato bílkovina hraje důležitou roli při vzniku a vývoji lupusu.

Nová biologická léčba je schválena jako přídatná pro dospělé pacienty s pozitivními autoprotilátkami, u kterých se nedaří klasickou léčbou projevy nemoci zmírnit. V ČR se nyní jedná o úhradě léku ze zdravotního pojištění, podával by se jen ve specializovaných centrech. Jedním a také největším z nich je pražský Revmatologický ústav.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!