Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Nejvíce znečištěným městem na světě je íránský Zábol

Zdraví

  6:44
ŽENEVA - Nejvíce znečištěným městem na světě je íránský Zábol. Další čtyři města na žebříčku znečištění ovzduší, který zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO), jsou z Indie. Celkově se znečištění mezi roky 2008 a 2013 zhoršilo o osm procent. Česko patří do regionu s nejlepší kvalitou ovzduší na světě.

Znečištěné ovzduší (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ve statistice WHO, která používá data za roky 2012 a 2013, je zahrnuto celkem 3000 obcí z celého světa. Ty jsou poměřovány pomocí indexu PM2,5, který ukazuje koncentraci drobného polétavého prachu. Jeho množství ovlivňuje celkovou nemocnost obyvatel i předčasnou úmrtnost.

Špatné ovzduší zabije více lidí než nechráněný sex. Každý rok 5,5 milionu

Data Světové zdravotnické organizace ukazují, že zatímco kvalita ovzduší ve většině rozvinutých zemí se zlepšuje, u těch rozvíjejících tomu tak není. Zatímco 44 procent měst v bohatých zemích splňuje standardy WHO týkající se kvality ovzduší, v chudých státech jsou to jen dvě procenta měst.

Nejhorší ze všech je přitom íránský Zábol, který každé léto čelí prašným bouřím a který v měření PM2,5 dosáhl hodnoty 217. Nejhoršímu z indických měst naměřili odborníci 176. I když je v žebříčku i řada dalších indických měst a hodnoty více než 100 dosahují třeba také některá čínská města, upozorňuje WHO, že některé další státy na tom mohou být ještě hůře, ale znečištění ovzduší vůbec neměří.

Z měst v České republice byly nejhůře hodnocené Havířov a Český Těšín, které na indexu dosáhly úrovně 33.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!