Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nejvyšší výdaje na zdraví mají mladé ženy

Léky  (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Češky a Češi vydají na zdraví v průměru měsíčně 463 korun. Každý desátý pak podle výsledků Evropského výběrového šetření o zdraví v ČR (EHIS) zaplatil víc než 1000 korun měsíčně, malé procento nad 5000 korun, informují statistici. Výsledky nejnovějšího průzkumu z roku 2008 zveřejnili nyní na svém webu.

Zda je to víc, či míň než v minulosti, neuvedli. Celkové měsíční náklady na zdraví se pohybují od nuly do 29 000 korun.

Nejčastěji platili pacienti za léky, za které také dali v průměru nejvíc. Naopak nejméně platili u praktika a specialisty.

Nejmladší muži mají nejmenší náklady
Lékařem předepsané či doporučené léky užívalo 42 procent mužů a 62 procent žen, ty včetně antikoncepce. Nejvyšší výdaje za léky mají ženy od 15 do 34 let, podstatnou část tvoří platba za antikoncepci. Naopak ve věku nad 65 let mají vyšší výdaje muži. Průměrná výše výdajů byla 408 korun, u žen 433, u mužů 367. Nejmladší ženy měly nejvyšší průměrné náklady, nejmladší muži nejnižší. Maximální částka za léky byla 15 500 korun.

Léky z volného prodeje užívalo 40 procent mužů a 52 procent žen, nejčastěji vitaminy, minerály, léky proti nachlazení a léky na bolest. Doba nákupu se může lišit od doby užívání, 59 procent dotázaných mělo náklady vyšší než 150 korun, 13 procent mužů a deset procent žen vydalo více než 500 korun.

Nejvyšší částky se pohybovaly mezi 2500 až 3000 korunami.

Praktického lékaře a specialistu navštívilo ve sledovaném měsíci 33 procent mužů a 49 procent žen. Téměř 40 procent dalo jen regulační poplatek, 13 procent zaplatilo víc než 150 korun, dvě procenta víc než 500 korun, maximální částka byla 2500 korun. V průměru platili lidé za jednu návštěvu 51 korun, průměrný počet návštěv byl 2,1 pro muže i ženy.

Zubaře navštívila pětina Češek a Čechů, z nich 43 procent dalo jen regulační poplatek, 15 procent od 151 do 500 korun a stejné množství víc než 500 korun, přičemž 7,5 procenta zaplatilo více než 1000 korun. V průměru dali lidé u zubaře 350 korun, maximálně 12.000 korun. Průměrný počet návštěv byl 1,5 pro muže i ženy.

V nemocnici se v posledních čtyřech týdnech léčilo osm procent lidí, nejvyšší platba dosáhla 27.000 korun. Více než 150 korun vydalo 52 procent těch, kteří nějaké náklady měli. Náklady nad 500 korun uvedlo 17 procent mužů a 25 procent žen, průměrná platba byla 393 koruny.

Ženy daly ve sledovaném období za zdraví víc, statistici z toho usuzují, že využívají zdravotní péči častěji. Přes 1000 korun zaplatilo zhruba 14 procent žen a jen devět procent mužů. Ženy mají zhruba dvojnásobnou pravděpodobnost zaplatit víc než 150 korun ve srovnání s muži.

Největší rozdíly z hlediska věku byly mezi muži a ženami od 15 do 54 let, ve vyšším věku rozdíly nejsou. V nejvyšší věkové kategorii činí průměrné náklady 900 korun, téměř tři čtvrtiny lidí platí nad 150 korun.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?