Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nekonečný boj s vešmi. Pomůže i česnek, radí lékař

Zdraví

Je to takový nekonečný boj. Sotva pošlou Procházkovi z Prahy své děti (po prázdninách) do školy, vrátí se s vešmi. Nechtěných parazitů je rodiče zbaví, avšak jakmile se dostanou znovu do kolektivu, přinesou vši domů zase.

Svědění vede také k tomu, že dítě má sklony být ve škole nepozorné. foto: Shutterstock

Martin a Kristýna Procházkovi vychovávají čtyři děti, dvě z nich chodí do školy, jedno navštěvuje mateřskou školku a nejmenší syn je s matkou doma. "Některé z dětí vždy přijde domů s tím, že ve škole jsou vši. Často se stane, že nakazí ostatní sourozence. Když děti odvšivíme a po dvou dnech pošleme do školy, za nedlouho je přinesou domů zase," líčí nekonečný příběh zoufalý otec rodiny.

Veš dětská

Veš dětská (Pediculus capitis) je bezkřídlý hmyz, který žije pouze ve vlasech lidí, nejčastěji dětí ve věku 6-15 let. Bodá a saje krev. Délka jejich těla se pohybuje mezi 2-3,5 mm. Vši mají tři páry nohou, jsou opatřené silnými drápy, jimiž se pevně přidržují vlasů.

Samička klade vajíčka, zvaná hnidy, která přilepuje pevným tmelem na vlasy, těsně u pokožky. Vajíčka vší jsou ve srovnání s velikostí jejich těla poměrně veliká, asi 0,8 mm dlouhá. Z hnid se již za 7 dní vylíhnou larvy vší, které začínají ihned bodat a sát krev.

Problém výskytu vší řeší po celá léta i dětští lékaři. Podle nich ale rozhodně nejsou znakem zanedbané hygieny. "Veš dětskou může dostat skutečně kdokoliv. I děti z rodin, které dbají na čistotu," vysvětluje dětský lékař Pavel Neugebauer.

Nejčastěji se tento problém týká žáků, kteří chodí na základní školu, tedy dětí ve věku 6 až 15 let. Ty si navíc v kolektivu často půjčují čepice nebo hřebeny. "Nejčastěji se vši objevují po prázdninách, ať letních nebo zimních, jelikož v tomto období dochází ke kumulaci dětského kolektivu a nároky na hygienu jsou nižší," říká lékař.

Na vši platí i česnek

A jak se zaručeně zbavit vší? Rozhodně už není nutné stříhat děti dohola. "Na trhu je celá řada přípravků. Některé jsou účinnější, jiné třeba tolik nezabírají, protože parazit se učí proti nim bojovat a stává se odolnějším," říká Neugebauer. Rodiče by se podle něj měli o vhodném přípravku informovat u svého lékaře.

Existují ale i přírodní recepty proti vším. Doporučuje se třeba konzumace česneku. Jeho silné aroma ovlivňuje metabolismus a vylučování, a veš tak spolehlivě odpudí. "Česnek obecně platí na všechny parazity, třeba i na roupy," dodává lékař. Bohužel ho ale děti zrovna moc v lásce nemají. 

Mechanickému odstranění vší se ale rodiče nevyhnou. Samička totiž lepí vajíčka, takzvané hnidy, na kořeny vlasů, a jak ten vlas roste, tak se to vajíčko dostává dál. A ne vždycky ho prostředky spolehlivě zlikvidují. "V tomto případě je dobré použít hustý kartáč, kterému se říká 'všiváček', a odstranit hnidy z vlasů ručně. Dobré je i vlasy zkrátit," radí lékař.

Příznaky vší:

Svědění vede k tomu, že děti jsou neklidné a nemohou usnout. Často mívají sklony být ve škole nepozorné. Zdánlivě dobrý žák se tak může ve škole horšit.

Dalším důležitým krokem je vyvaření prádla. Lékař doporučuje i dezinfekci. Stará babská rada zní, namočit prádlo do octa, zabalit do pytle a nechat ho vypařit. Škola také často rodičům radí, aby dítě, u kterého se vši objevili, zůstalo jeden či dva dny doma.

Zaručená prevence v boji proti vším prakticky není. Dětem by měli rodiče často mýt a prohlížet vlasy. Pokud se ve škole vši objeví, mohou vlasy preventivně ošetřit přípravkami proti těmto parazitům. Prodávají se volně v lékárně. "Zaznamenali jsme i případ, kdy si děti vši od spolužáků kupovaly, aby nemusely do školy, ale to už je opravdu extrém," uzavírá s úsměvem lékař.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!