20. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nová léčba skoliózy narovná zakřivenou páteř a umožní růst

Bolest zad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bolest zad | foto: Shutterstock

BRNO Lékaři z Fakultní nemocnice Brno se podíleli na celosvětovém výzkumu nové metody operace skoliózy, deformované páteře. Brno se tak stalo jedním ze čtyř míst na světě, kde byly děti operovány technikou, která umožňuje pohyb páteře a růst obratlů. Nyní se budou pacienti sledovat a za rok by metoda mohla být zavedena plošně, řekl novinářům přednosta Ortopedické kliniky Martin Repko.

Při nové metodě lékaři odhalí menší část páteře, namontují do ní méně materiálu, a umožní tím lepší pohyblivost pacientů než při dosavadní metodě. "Výsledky jsou velmi nadějné a uspokojivé. Do budoucna se tato technika nejspíš bude používat jako hlavní. U staré metody je úspěšnost 68 procent, u této 88 procent už po prvních pěti pacientech," řekl Repko. Nová metoda zakřivenou páteř narovná, zároveň zajistí její hybnost a umožní růst.

Skolióza postihuje častěji dívky, týká se zhruba jednoho promile všech dětí. Jejich páteř se vychýlí a může způsobit na jedné straně zad hrb. Děti jsou méně pohyblivé, záda je mohou bolet a zakřivená páteř může tlačit na žaludek a další orgány. Podle stupňů zakřivení lékaři určují vážnost postižení, lehčí případy léčí rehabilitací, cvičením, případně korzetem.

Pokud se páteř vychýlí o více než 40 stupňů, doporučuje se operace. K operaci podle přednosty dospěje zhruba každý desátý pacient.

Při starší metodě lékaři zpevnili páteř na více místech, děti měly v zádech dvakrát více šroubů. Zhruba po půl roce od operace páteř ztratila hybnost, což u nové metody není. "Pokud se děti rozhodnou v dospělosti nechat část materiálu vyndat, hybnost bude ještě větší," podotkl Repko.

Ortopedická klinika Fakultní nemocnice Brno může touto metodou odoperovat ještě dva až tři pacienty, potom se budou rok sledovat. Na konci roku 2013 by se touto metodou mohlo podle Repky operovat plošně. V Brně se deformity páteře léčí už 35 let, díky výborným výsledkům si kliniky všimli vědci z americké Minnetonky, kteří nabídli možnost podílet se na výzkumu nových metod operací.

Kromě Brna novou metodou operovali lékaři také v Bratislavě, v Británii a v Turecku. V brněnské nemocnici se operuje zhruba 70 procent všech dětských deformit páteře v ČR.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK